banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
19 Haziran 2015 Cuma 15:29
Baroların Erkan Tan şikayetine takipsizlik
 İstanbul Adliyesi'nde Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesi ardından avukatların aranmaya başlaması üzerine Adliye girişlerinde olaylar çıkmıştı. Eylem yapan avukatlar güvenlik görevlileri ile arbede yaşamışlardı. Beyaz TV ekranlarından yayınlanan Erkan Tan Vakti'nin sunucusu Erkan Tan eylem yapan avukatları sert dille eleştirmiş bu eleştirisi tepkilere sebep olmuştu.
HAVALİMANLARINDA DONUNUZA KADAR ARANIYORSUNUZ

Avukatların havalimanlarında sürekli arandıklarını hatırlatan Tan "Avukatlar açıkça maraza çıkartmak istiyoruz, arıza çıkartmak istiyoruz, huzur ve güvenlikten huzursuz oluyoruz desenize. Avukatlar her an Türkiye ' nin dört bir yanına uçakla seyahat ediyorsunuz. Havalimanlarına girerken donunuza kadar aranıyorsunuz. Hiç kimse bir şey demiyor. Diyemez çünkü normal, senin güvenliğin için yapıyorlar. Adliyeye girerken niye bu kadar arıza çıkartıyorsun. O teröristler seni rehin alsaydı ne yapacaktın. Gerçi senin adamın seni rehin almazlar" demişti.

TAKİPSİZLİK KARARI ÇIKTI

Tan'ın bu sözleri üzerine hakkında Türkiye Barolar Birliği, 18 Baro Başkanlığı ve 82 avukat tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunuldu. 8 ayrı suçlama aile savcılığa verilen Tan hakkında soruşturma başlatılmıştı. Savcılık Erkan Tan hakkındaki soruşturmasını tamamladı. Tan'ın söz konusu sözlerinde müştekiler hakkında küçültücü ve aşağılayıcı nitelikte söz ve beyanının bulunmadığına karar veren savcılık Erkan Tan'ın programında kendi görüş ve düşüncelerini izleyicilerle paylaştığı, konuşmasının bütünü incelendiğinde tepki gösterdiği gurubun Çağlayan'daki avukatlar olduğunun anlaşılacağı kaydedildi. Tan hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Erkan Tan hakkında Türkiye Barolar Birliği'nin yanı sıra İstanbul, Kayseri, Erzincan, Kütahya, Antalya, Bartın Baro Başkanlıklarının da aralarında bulunduğu 18 baro şikayette bulunmuştu.Sabah
Son Güncelleme: 19.06.2015 15:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177