banner200
banner235
banner225
25 Ocak 2014 Cumartesi 16:57
Baro Başkanı İnternette Özgürlük İstiyor
banner188
banner213
banner230

 Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Bilişim Hukuku'na yönelik yeni düzenlemelerini eleştirdi. Çıtırık, “Kanun hükmünde kararname ve genelgelerle ülke ve adliye yönetilemez” dedi.

Bilişim Hukuku'ndaki gelişmelerle ilgili bir konferans veren Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, yeni düzenlemeyle TİB veya Ulaştırma Bakanlığı'nın talimatıyla 4 saat içerisinde internet sitelerinin kapatılabileceğine dikkat çekerek, yapılan kanun düzenlemesinin meclisin çalışma esaslarına aykırı olduğunu ileri sürdü. “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Teşkilar ve Görevleri” başlığı ile hazırlanan kanun tasarısının içerisinde internetle de ilgili düzenlemeler eklendiğini söyleyen Çıtırık, “İnternette sayfaların kapatılmasını kolaylaştıran IP Numarasında kısıtlama yapılarak erişimin kısıtlanmasının önünü açan yeni yasa tasarısı ile istenilirse tek tweet ya da sayfanın veya tüm web sitesine erişiminin kısıtlanması kolaylaştırılacaktır” diye konuştu. Kanun tasarısının sosyal medyanın yaygın kullanılmasını engellemek amacıyla gündeme getirildiğini belirten Çıtırık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “ Facebook, çirkin bir teknolojidir. Bu sayfalar çirkin, berbat. Herkes adına bu sayfalarda her türlü ahklâksızlık yapılabilir” beyanatını hatırlattı. Tüm firmaların erişim sağlayıcı birliğine üye olacağını dile getiren Çıtırık, kullanıcıların hangi sitelere girdiğinin kaydedilip iki yıl boyunca saklanarak internete bağlananların bir nevi fişleneceğinin altını çizdi.

Temel hak ve hürriyetlerin kısıtlanmasının ancak kanun ve mahkeme kararı ile yapılabileceğine dikkat çeken Çıtırık, kapatma kararında verilen talimata karşı yargı yolunun açık olmamasının en büyük eleştiri sebebi olduğunu vurguladı. 21. yüzyılda ve ileri demokrasiyle yönetildiği iddia edilen bir ülkede temel hak ve hürriyetlerin olabildiğince genişletmesi gerekirken hakların kısıtlandığını ifade eden Çıtırık, sözlerini şöyle tamamladı: “Hakkın kullanımının özüne dokunan, siyasi iktidarın iki dudağı arasında yürütmenin müdahalesi şeklinde getirilmek istenen düzenlemeleri doğru bulmuyor, bu anlayışı kınıyor ve protesto ediyoruz.”

banner229
Son Güncelleme: 25.01.2014 16:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol