banner237
18 Haziran 2015 Perşembe 20:14
TBB'den Sağlık Bakanlığı'na dava
 4 Nisan 2015 tarihinde yürürlüğe giren ve Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değişikliği Yönetmeliği'ni değiştiren düzenleme, eşi uzman doktor olan avukatları da yakından ilgilendiriyor.
Barolar Birliği, söz konusu değişikliğin, anayasal güvence altında bulunan "Ailenin korunması ve çocuk hakları"na ilişkin 41. maddesi ile "Kanun önünde eşitlik" başlıklı 10. maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay'a başvurdu. Dava dilekçesinde; avukatların, uzman doktor olan eşleri ile "Aile birliği kurmalarının" hayatları boyunca süresiz bir şekilde engellendiği ve Anayasa'da da kutsal sayılan aile birliklerinin dağıtılarak tamamen zedelendiği ileri sürüldü. 

"DÜZENLEME AYNI STATÜYE SAHİP BAKANLIK PERSONELİ ARASINDA EŞİTSİZLİK YARATMAKTADIR"

Tayinlerin eşlerin mesleğine göre yapılması ile ayrımcılık yapıldığı ileri sürülen dilekçede şöyle denildi: "Sağlık Bakanlığı getirdiği düzenleme ile eşitlik ilkesine aykırı olarak, babası veya annesi serbest çalışan çocukların aile birliğini kurmalarını engellemektedir. Oysaki devletin aile birliğinin sağlanması, ailenin huzur ve refahı için gerekli tüm düzenlemeleri yaparak tedbir alması Anayasa'dan kaynaklı bir görevidir. Düzenleme sözü edilen anayasal görevin ifasını olanaksız hale getirdiği gibi aynı statüye sahip bakanlık personeli arasında eşitsizlik yaratmaktadır." 


DHA
Son Güncelleme: 18.06.2015 20:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol