banner200
banner235
banner225
03 Nisan 2013 Çarşamba 19:33
TBB Başkanı Ahsen Coşar Akil Adamlar Listesinde mi?
banner188
banner213
banner230

Hürriyet Gazetesinin haberine göre açıklanan Akil Adamlar listesinde TBB Başkanı Vedat Ahsen Coşar da bulunuyordu. Verilen ilk haberde Vedat ahsen Coşar ismi listede sade bir şekilde yazılmıştı. Daha sonrasında listede yer alan isminin yanında "VEDAT AHSEN COŞAR (TBB) (MAZERET BİLDİRDİ. YERİNE GAZETECİ HASAN KARAKAYA'NIN İSMİ EKLENDİ)" yazısı eklendi.

Şuan merak konusu olan; Vedat Ahsen Coşar Akil Adamlar listesine nasıl girdi ve sonrasında listeden neden çıktı? Aldığımız duyumlara göre TBB yönetim kurulu, Ahsen Coşar'ın Akil Adamlar Listesinde olmasına tepki göstermiş ve listede olmaması gerektiğini savunmuşlar. Yakın zamanda bu konu ile ilgili Avukat Başar Yaltı ile yaptığımız ikinci söyleşiyi sizlerle paylaşacağız.

TBB'nin konu ile ilgili Basın Açıklaması ise;

TBB BASIN AÇIKLAMASI
Türkiye Barolar Birliği olarak “Akil Adamlar Grubu” içerisinde yer almamız konusunda yapılan öneri, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu’nun 2 Nisan 2013 tarihli oturumunda değerlendirilmiş olup Yönetim Kurulunca, bu grubun içerisinde yer alınmaması yönünde karar alınmış ve alınan bu karar öneriyi yapan makama iletilmiştir.
Kamuoyunun bilgisine sunarım.

Saygılarımla.
Av. V. Ahsen Coşar
Türkiye Barolar Birliği BaşkanıHürriyet'in vermiş olduğu haber aşağıdaki gibidir.Akil İnsanların tam listesi ve çalışma yapacakları bölgeler açıklandı.

BAŞBAKANLIK tarafından açıklanan Akil İnsanlar Listesi 9’ar kişilik 7 bölgesel gruptan oluştu. Çözüm sürecine katkı verecek olan akil insanlar heyeti toplam 63 kişiden oluşuyor. Rifat Hisarcıklıoğlu, Can Paker, Tarhan Erdem, Yılmaz Ensaroğlu, Ahmet Taşgetiren, Deniz Ülke Arıboğan, Yusuf Şevki Hakyemez bölge grubu başkanları olarak yer aldı.

Çözüm sürecine ilişkin birikimi bulunan ve toplumun çeşitli kesimlerinin itibarını kazanmış olan yazar, sanatçı, akademisyen ve STK temsilcilerinden müteşekkil akil insanlar heyetinin dokuzar kişilik gruplar halinde 7 bölgede faaliyet göstermesi planlanıyor. Bölgelere göre oluşturulan her grubun birer başkan, başkan vekili ve sekreteri olacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akil İnsanlar Heyeti ile yarın saat 18.00’de Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’nde bir araya gelecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün grup toplantısında yaptığı konuşmada, akil insanlar heyetinin isimlerini kısa bir süre zarfında kamuoyuna duyuracaklarını açıklayarak, "Hem biz bu heyetteki akil insanların görüş ve önerilerini dinleyecek, onlarla istişarelerde bulunacağız, hem de onlar bölgelerimizde bir kısım etkinlikler gerçekleştirerek halkımızla, kanaat önderleriyle buluşacaklar" demişti.

Akil İnsanlar Heyeti bölgelere göre şöyle oluştu:

İŞTE AKİL İNSANLAR HEYETİ

AKİL İSİMLER HEYETİ NASIL ÇALIŞACAK?
1 aylık bir çalışma süresi içinde Türkiye'nin tüm bölgelerinde çözüm sürecini tanıtıcı, halkı bilgilendirmek ve aydınlatmayı amaçlayan bir çalışma yapacaklar. Türkiye'nin 7 bölgesinde çalışma grupları teşkil edildi. Bunlara bir başkan, bir başkan vekili ve sözcü tayin edildi. 7 bölge için oluşturulan heyetler gittikleri illerde konferanslar düzenleyecek, bire bir görüşmeler yapacak.
AKDENİZ BÖLGESİ
1. BAŞKAN: RİFAT HİSARCIKLIOĞLU
2. BAŞKAN VEKİLİ: LALE MANSUR
3. SEKRETER: TARIK ÇELENK
4. KADİR İNANIR
5. NİHAL BENGİSU KARACA
6. ŞÜKRÜ KARATEPE
7. MUHSİN KIZILKAYA
8. ÖZTÜRK TÜRKDOĞAN (İHD)
9. HÜSEYİN YAYMAN

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
1. BAŞKAN: CAN PAKER
2. BAŞKAN VEKİLİ: SİBEL ERASLAN
3. SEKRETER: AYHAN OGAN
4. MAHMUT ARSLAN (HAK-İŞ)
5. ABDURRAHMAN DİLİPAK

İLK AÇIKLAMA HÜLYA KOÇYİĞİT'TEN
Hülya Koçyiğit, yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Akil İnsanlar Heyeti'ni davetine icabet edeceğini söyledi. Türkiye'de uzun yıllardır bir çok can alan terörün bitmesi için ciddi bir kararlılık bulunduğunu vurgulayan Koçyiğit, “Başbakanımız bir davet yaptı. Bu davete yarın katılacağım. Elbette ki ben de fikirlerimi söyleme imkanı bulursam söylemeye çalışacağım. Türkiye'de toplum olarak her şeyden önce huzur, güven, demokrasi, adalet, eşitlik ve taleplerimiz var. Hepimizin olduğu gibi, her vatandaşın olduğu gibi... Demokrasiyi hayatımızda ne kadar etkili şekilde gerçekleştirebilirsek, o kadar huzurlu ve bir arada yaşamaya gönüllü oluruz” diye konuştu.
6. İZZETTİN DOĞAN (CEM VAKFI BAŞKANI)
7. ABDURRAHMAN KURT (AK PARTİ DİYARBAKIR ESKİ MİLLETVEKİLİ)
8. ZÜBEYDE TEKER (Tutuklu Hükümlü Aileleri Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD- FED) Başkanı)
9. MEHMET UÇUM (ANAYASA PLATFORMU SÖZCÜSÜ)

EGE BÖLGESİ
1. BAŞKAN: TARHAN ERDEM
2. BAŞKAN VEKİLİ: AVNİ ÖZGÜREL
3. SEKRETER: ARZUHAN DOĞAN YALÇINDAĞ
4. VEDAT AHSEN COŞAR (TBB) (MAZERET BİLDİRDİ. YERİNE GAZETECİ HASAN KARAKAYA'NIN İSMİ EKLENDİ)
5. EROL EKİCİ (DİSK)
6. HİLAL KAPLAN (YENİ ŞAFAK GAZETESİ YAZARI)
7. FUAT KEYMAN (AKADEMİSYEN - YAZAR)
8. FEHMİ KORU
9. BASKIN ORAN

AKİL İNSANLAR LİSTESİNE TEPKİLER

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ
1. BAŞKAN: YILMAZ ENSAROĞLU
2. BAŞKAN VEKİLİ: KEZBAN HATEMİ
3. SEKRETER: MEHMET EMİN EKMEN
4. MURAT BELGE
5. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
6. YILMAZ ERDOĞAN
7. ETYEN MAHÇUPYAN
8. LAMİ ÖZGEN (KESK)
9. AHMET FARUK ÜNSAL (MAZLUM DER)

TEKLİFİ REDDETTİ, SÜRECİ DIŞARIDAN DESTEKLEYECEK

İÇ ANADOLU BÖLGESİ
1. BAŞKAN: AHMET TAŞGETİREN
2. BAŞKAN VEKİLİ: BERİL DEDEOĞLU
3. SEKRETER: CEMAL UŞŞAK
4. VAHAP COŞKUN
5. DOĞU ERGİL
6. EROL GÖKA
7. MUSTAFA KUMLU (TÜRK-İŞ)
8. FADİME ÖZKAN
9. CELALETTİN CAN

MARMARA BÖLGESİ
1. BAŞKAN: DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN
2. BAŞKAN VEKİLİ: MİTHAT SANCAR
3. SEKRETER: LEVENT KORKUT
4. MUSTAFA ARMAĞAN
5. ALİ BAYRAMOĞLU
6. AHMET GÜNDOĞDU (MEMUR-SEN)
7. HAYRETTİN KARAMAN
8. HÜLYA KOÇYİĞİT
9. YÜCEL SAYMAN

KARADENİZ BÖLGESİ
1. BAŞKAN: YUSUF ŞEVKİ HAKYEMEZ
2. BAŞKAN VEKİLİ: VEDAT BİLGİN
3. SEKRETER: FATMA BENLİ
4. ŞEMSİ BAYRAKTAR (TZOB)
5. KÜRŞAT BUMİN
6. ORAL ÇALIŞLAR
7. ORHAN GENCEBAY
8. YILDIRAY OĞUR
9. BENDEVİ PALANDÖKEN (TESK)

banner229
Son Güncelleme: 04.04.2013 22:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Av. M. Turgay Bilge TBB YK Üyesi 2013-04-06 16:00:16

Lütfen "duyum" kaynağınızı kontrol ediniz; haber tamamen dedikoduya dayanıyor. Sayın Coşar kendisine öneride bulunulduğu anda konuyu TBB YK'na taşımış ve öneriyi reddetme karar ve gerekçelerini üyelerle paylaşmıştır. TBB yönetim kurulunda bu konuda en küçük bir görüş ayrılığı olmamıştır. Bilgi ve görgü sahibi olmadan "dışarıdan" yorum yapacak kişilerin anlatımları sadece spekülasyon olacaktır. Örneğin, Sayın Başar Yaltı sizinle söyleşiden önce, şu an kendisiyle aynı safta bulunan TBB Başkan Yardımcısı Berra Besler'den (YK toplantısında vardı) konuyla ilgili net bilgiyi alabilirdi. Sayın Besler çıkıp desin ki "Sayın Coşar'la YK üyeleri arasında görüş ayrılığı oldu"; mümkün değil, çünkü iddia gerçek değil! Kendi bulandırdıkları suda balık avlamaya çalışanları şaşkınlıkla izlemekteyiz. TBB'nin ülke gündemindeki önemli konularda muhatap alınması da bunun TBB tarafından olumlu veya olumsuz değerlendirilmesi de son derece olağandır. Olağandışı olan şey, rant umarak olayları çarpıtmaktır.