banner200
banner235
banner225
06 Mart 2014 Perşembe 11:22
Feyzioğlu; Söz konusu konuşmayı doğrudan doğruya yargıya müdahaledir.
banner188
banner213
banner230
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu:

Ben hangi yoldan elde edildiğini bilmediğimiz tapeleri esas alarak hukuki değerlendirme yapmıyorum. Ancak bizzat Başbakan, bir gazete sahibinin davasıyla ilgili yapmış olduğu bu konuşmayı kabul ettiğine göre, bu kabul üzerinden değerlendirme yapabiliriz. Söz konusu konuşmayı doğrudan doğruya yargıya müdahale olarak görüyorum. Konuşmanın yapıldığı bakanın Adalet Bakanı olması ve konuşmanın bir davayla ilgili bulunması, yapılanın normal olduğunu göstermez. Çünkü Adalet Bakanı’nın görevi, yargının ihtiyaç duyduğu idari ve maddi altyapıyı yargının hizmetine sunmaktan ibarettir. Devam eden soruşturma ve davalarla ilgili Adalet Bakanı’nın müdahale etmesi Anayasa’ya aykırıdır.

Buna rağmen Başbakan’ın, Adalet Bakanı eliyle belirli bir davaya müdahale etmek istediği anlaşılmaktadır. Üstelik davayı ilk derecede gören hâkimin Alevi olduğundan söz edilerek, kendisine söz geçirilemediğinden dem vurulmaktadır. Bu, yargıya müdahalede ne kadar ileri gidildiğinin ve insanların mezhebine göre ayrımcılığa tabi tutulduğunun da göstergesidir. Ben sadece 82 bin avukat adına değil, kendileri adına konuşacak kimseleri olmayan binlerce Cumhuriyet savcısı ve Türk hâkimi adına konuşuyorum.

Bu gidiş iyi bir gidiş değil. Başbakan yargıyı kendine bağlamak istemektedir. Bu yolla bir polis devleti kurmayı amaçlamaktadır.

Hürriyet
banner229
Son Güncelleme: 06.03.2014 11:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol