banner200
banner222
16 Haziran 2014 Pazartesi 17:21
Feyzioğlu Ortadoğu’yu konuştu
banner188
banner213
banner230

Gaziantep’te düzenlenen Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu’nun 12. Dönem 2. Genel Üye Toplantısına katılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, toplantı sonrasında basın mensuplar

Feyzioğlu, “Ortadoğu çok karışık bir bölge. Ortadoğu’da yaşananların Türkiye’nin değişimini etkilemeyeceği düşünülemez” dedi.

Divan otelinin toplantı salonunda düzenlenen TBB Kadın Komisyonu Üye Toplantısı’na katılan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, toplantı sonunda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Feyzioğlu HSYK ile ilgili sorulan soruya verdiği cevapta, “Şu anda sistem maalesef yargıyı siyasi iktidara bağımlı kılıyor. Bunu ifade ettiğimizde, ‘Dün de böyleydi’ denilmekte. Dünün yanlışı bugünün yanlışının mazereti olamaz. Bir an için siyasi parti gözlüklerimizi, şapkalarımızı çıkartıp aynı kayıkta olduğumuzu, aynı milletin fertleri olduğumuzu hatırlayarak davranalım ve düşünelim” dedi.

IŞİD’in Türkiye üzerinden beslendiği iddialarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Feyzioğlu, “Tabi umarım öyle bir besleme durumu yoktur. Ancak Türkiye’nin şu anda çok ciddi mülteci sorunu var. Mültecilerin içinde ne kadar IŞİD militanı var ve sınırdan ne kadar rahat gelip, geçiyorlar, çok ciddi spekülasyonlar ve hatta haberler gelmekte” şeklinde konuştu.

“YURTTA BARIŞI DİKKATE ALMAZSAK, FELAKETE SÜRÜKLENİRİZ”

“Yurtta barışı yeterince dikkate almazsak bir felakete sürükleniriz” diyen Metin Feyzioğlu, “Benim söyleyeceğim, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi, ‘Yurtta barış, dünyada barıştır’ dır. Biz, ‘Yurda barışı’, yeterince dikkate almazsak, bir felakete doğru sürükleniriz. Ülke içinde hukuka aykırı getirilen, gösteri yürüyüşü yasakları, provokatörlere, marjinal bir takım gruplara, suiistimal edilebilecek uygun iklimi yaratıyor. Bu da, bir taraftar mezhepsel, diğer taraftan da etnik fay hatlarının zorlanması, kırılmasına sebebiyet veriyor. Barışçıl gösterilerin önünü açtığınızda Türkiye rahatlayacak. Bu niye Ortadoğu’ya bağlıyorum; diğer taraftan bunun bir uzantısı Kuzey Irak, Musul ve Kuzey Suriye bölgesindeki gelişmeler. Buradaki gelişmelerin Türkiye’yi etkilememesi hiç bir şekilde düşünülemez. Şu an, öncelikli sorunumuz Musul Konsolosluğumuzdaki görevlilerimizin ve ailelerin ne pahasına olursa olsun kurtarılmasıdır” diye konuştu.

“YANLIŞLAR DOĞRU TESPİT EDİLMELİ”

“Türkiye’de düşünce özgürlüğü, özgür üniversiteler ortadan kalkarsa eğer korkarım, dış politika üretimi, doğru strateji üretimi de sıkıntıya girer” diyen Feyzioğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Böyle bir sıkıntının içinde yaşadığımızı ifade etmek istiyorum. Mezhepçi hareketler ve ‘yurtta barış, dünyada barış’ ilkesini pasif dış politikalar kabul edilip, yeni Osmanlıcılık hayalleriyle birtakım adımlar atılması Türkiye’yi çok ciddi sıkıntılara sokmaya elverişlidir. Bunun bir iç politika malzemesi yapılmaksızın, yanlışların doğru tespit edilip, bundan sonra yapılmamasını sağlamak zorundayız.”

HSYK’nın savcılar ve avukatlar diye ikiye ayrılması gerektiğini ifade eden Feyzioğlu, “HSYK’nın yapısına ilişkin eleştirilerimiz ortadadır. Hâkimler Kurulu ve Savcılar Kurulu diye ikiye ayrılıp tam anlamıyla siyasi iktidardan bağımsızlığı ve tarafsızlığı sağlanmalıdır. Doğru soru ile başlamak lazımdır. ‘Yargı nasıl bana bağımlı olur?’ diye sorarsanız doğru cevap veremezsiniz. ‘Yargı nasıl bağımsız olur’ diye sorarsanız, doğru cevaplar verirsiniz. Kopenhag Kriterleri, Avrupa Konseyi ve Venedik Komisyonu direktifleri ortadadır. Yargı bağımsızlığını, tarafsızlığı, adil yargılamayı ve savunma hakkına saygıyı gösteren bir yargı yaratmak hiç de sanıldığı gibi zor değildir. Biz Barolar Birliği olarak önerimizi masaya koyduk. Maalesef şuana kadar hiçbir siyasi partiden olumlu ya da olumsuz tepki almadık” diye konuştu.

“CAMİAYALARI TOPTAN SUÇLAMAK SON DERECE YANLIŞ”

HSYK’nın 2014 Yaz Kararnamesi’ne de değinen Feyzioğlu, şunları söyledi:

“Kararnamenin ayrıntılarını bilmiyorum. 2 bin 200 kişilik bir kararname. Henüz inceleme imkanım bulunmadı. Türkiye’nin 14 bin civarında hakim, savcısı, 84 bin avukatı var. Camiaları toptan suçlamak, lekelemek son derece yanlıştır. Binlerce namuslu, fedakar hakimimiz, savcımız ve avukatımız var. Birtakım suiistimalleri göstererek camiayı lekelemeyi ben doğru görmüyorum. Yanlışlar olursa düzeltilir, önemli olan sistemi doğru yapmak. Şu anda sistem maalesef yargıyı siyasi iktidara bağımlı kılan bir sistem. Bunu ifade ettiğimizde dün de böyleydi denmekte. Dünün yanlışı bugünün yanlışının mazereti olamaz. Bir an için siyasi parti gözlüklerimizi, şapkalarımızı çıkartıp aynı kayıkta olduğumuzu, aynı milletin ferleri olduğumuzu hatırlayarak davranalım ve düşünelim” dedi. 


http://sirinnar.net/haber/feyzioglu-ortadoguyu-konustu_5280.html
banner229
Son Güncelleme: 16.06.2014 17:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol