banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
08 Ocak 2015 Perşembe 10:39
Vatandaş haklarını bilmiyor
banner188
banner213
banner230
Avukat Ezgi Esnik,Trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin yakınları ile yaralananların tazminat haklarını bilmedikleri vurgulandı.

HER yıl Türkiye'de ölümlü ve yaralanmalı yüzbinlerce trafik kazası meydana geliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçtiğimiz yıl ülkede 161 bin 306 ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası meydana geldi. 3 bin 685 kişi bu kazalarda yaşamını yitirdi. Trafik kazalarında yaşamını yitirenlerin yakınlarının ya da kazalarda sakat kalanların, mağduriyetleri dolayısıyla alabilecekleri tazminat hakları konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığı ortaya çıktı.
'225 BİN TL ALABİLİRSİNİZ'
Avukat Ezgi Esnik, kaza geçiren vatandaşların bir çoğunun kaza sonrasında sahip oldukları haklarından haberleri yok. Trafik kazasında yaşamını yitirenlerin yakınları ya da kazada sakat kalanların 225 bin TL'ye varan tazminat hakkı var ama vatandaş bunu bilmiyor. Tarfik kazalarının ardından maddi tazminat, manevi tazminat, trafik kazası aynı zamanda iş kazası ise Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) malüliyet aylığı ve kazaya sebep olan kişiden aynı zamanda da işverenden maddi manevi tazminat alınabiliyor” dedi
İŞ TAKİPÇİLERİNE DİKKAT!
Avukat Esnik, son zamanlarda “çantalı iş takipçileri” olarak adlandırılan bazı kişilerin, kazaları fırsat bilerek vatandaşları yanlış yönlendirdiklerini vurguladı. Esnik, vatandaşı mağdur eden bu gibi kişilere itibar edilmemesi gerektiğini, bu işlemin bir avukat aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti. 
'300 MİLYON TL ÖDEME YAPILDI'
Esnik, "Trafik, tehlikeli madde, karayolu taşıma ve otobüs ferdi kaza gibi zorunlu sigorta yaptırmayanların üçüncü kişilere verdikleri zarar, Türkiye Sigorta Birliği'nin kasasından çıktı. Birlik, iflas eden şirketler ve zorunlu sigorta yaptırmayanların verdikleri hasar sebebiyle güvence hesabından 300 milyon TL ödeme gerçekleştirdi.
'YÜKLÜ MİKTARDA PARA BİRİKTİ'
Esnik, "Sigorta sektörünün toplam prim büyüklüğü 20 milyar lirayı bulurken, iflas eden şirketler ve zarara uğrayan üçüncü şahısların mağduriyeti için oluşturulan havuz hesabında, kazazedelerin haklarını aramamaları sebebiyle, yüklü miktarda para birikti" şeklinde konuştu.

http://www.yenialanya.com/guncel/vatandas-haklarini-bilmiyor-h109372.html

banner229
Son Güncelleme: 08.01.2015 10:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol