banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
01 Nisan 2015 Çarşamba 15:50
Ümit Kocasakal: Avukatlar hedef haline getirildi
banner188
banner213
banner230

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, adliyede savcı Mehmet Selim Kiraz'ı şehit eden teröristlerin binaya avukat cübbesiyle girmesi nedeniyle avukatların hedef haline getirildiğini söyledi.

İstanbul Adliyesi'nde savcı Mehmet Selim Kiraz'ı şehit eden teröristlerin binaya avukat cübbesiyle girdikleri açıklanmıştı.

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, bu açıklamaya ilişkin bazı basın yayın kuruluşlarında yapılan haberleri eleştirdi.

Şehit için adliyede düzenlenen törenin ardından gazetcilere açıklama yapan Kocasakal, "Daha henüz acımızı yaşamamıza dahi izin verilmeden bir takım basın organlarında içeri avukat cübbesiyle girildiği açıklamalarıyla avukatları hedef haline getiren açıklamalar yapıldı" diye konuştu.

Kocasakal, eylemi yapanların avukat olmadığının altını çizerek şunları kaydetti:

"Bu terör eylemini yapanların avukatlıkla uzaktan yakından alakası yok. Bu avukat cübbesi her yerde bulunabiliyor, hakim cübbesi de bulunabiliyor. Bunun avukat ve cübbe ile hiçbir ilgisi yok. Bu kutsal cübbeye saldırılmasın."

Baro Başkanı, "Yalan yanlış bilgileri, bu haksız ithamları avukat camiasını rencide edecek açıklamaları doğru bulmadığımızı ifade etmek isterim" ifadelerini kullandı.

"BÖYLE BİTMEMELİYDİ"

Kocasakal'a teröristlerle yapılan müzakereler de soruldu. Detaylı açıklama yapmaktan kaçınan Kocasakal, görüşmeler sırasında büyük çaba harcandığını belirtti ve "Böyle bitmemeliydi" ifadesini kullandı.

Baro Başkanı şunları kaydetti:

"Bütün bir ulus olarak birlik olma zamanıdır. Kısır çekişmelere girilecek bir zaman değil. Müzakere süreci içerisinde herkes çok büyük çaba sarf etti. Ben de bir görüşme yaptım. Avukat meslektaşlarımız görüştü, emniyet görüştü. Berkin Elvan'ın babası gelerek o da görüşme yaptı. En büyük üzüntümüz, bunun bir sonuca ulaşamamış olmasır. Acımız çok büyük, biraz zaman geçtikten sonra her türlü meseleyi konuşmak gerekir.

Şehit savcımızın eşiyle görüşüp umutlu olduğumu belirtmiştim. İnanıyordum; belki de insan inanmak istiyor. Zaten o ortam içerisinde aksi bir şey yapmanız mümkün olmuyor. Herkes çok çaba sarf etti böyle bitmemeliydi. Umarım bundan sonra acılar yaşamayız."

"GÜVENLİK ZAAFİYETİ HEPİMİZİN SORUNU"

Adliyedeki "güvenlik zaafiyeti" konusuna da dikkat çeken Kocasakal, şunları söyledi:

"Herkesin şu sıcak atmosferde çok soğuk kanlı ve dikkatli olması gerekir. Ama adliyede var olan bu güvenlik zaafı hepimiz için bir sorundur. Ama bu güvenlik meselesi suçlamalardan uzak ortak bir akılla çözülebilir. Bütün yargı camiası ve milletimizin başı sağolsun."


http://www.ntv.com.tr/turkiye/umit-kocasakal-avukatlar-hedef-haline-getirildi,O39wiRlSx0-_2yJe9-LeDw

banner229
Son Güncelleme: 01.04.2015 15:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol