Sinan Kocaoğlu'ndan açıklama

Rotahaber'de yayınlanan, "Hukukçudan genç avukata taciz" haberi ile ilgili olarak Sinan Kocaoğlu, avukatı aracılığıyla bir açıklama gönderdi.

http://haberler.rotahaber.com/Hukukcudan-genc-avukata-taciz_516771.html linkinde yer alan yanlış bilgilendirmelere dayanan hususlara ilişkin olarak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere, aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

İLGİLİ HABER GERÇEK DIŞIDIR.

Buna göre;

İlgili haberde ‘Bir araya gelen 7 avukat 26 Kasım 2014’te Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Avukatlar Sendikası’nı kurdu.’ İfadesi yer almıştır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu işçi veya işveren sendikası kurulmasına olanak sağlamıştır. Avukatlık mesleği hem işveren hem işçi olarak icra edilebilen bir meslek dalı olduğundan bu sözde sendikanın muhtevası fiili uygulama ile örtüşmemektedir. Dolayısıyla işçi haklarını savunmaya mı yoksa işveren haklarını korumaya mı yönelik olduğu isminden bile anlaşılmayan bu sendikanın ‘hukuki’ mahiyeti de tartışmalıdır.

Kaldı ki;

1136 sayılı Avukatlık Kanunu Madde 55 Reklam Yasağı’nı düzenlemektedir. Madde metnine göre ‘Avukatların iş elde etmek için, reklam sayılabilecek her türlü teşebbüs ve harekette bulunmaları’ açıkça yasaklanmıştır. Amacı, mahiyeti, muhtevası anlaşılamayan, fiili faydasının ne olacağının tartışmalı olduğu bu şekilde bir sendikanın; üyelerinin kendilerini halka tanıtmak yoluyla reklam yasağını dolanmaya çalıştıkları açıktır.

Avukatlar Sendikası’nın kurucusu olduğunu iddia eden Av. Sedef Ünal’ın, İstanbul Adliyesi’nde Tip Sözleşme Yönetmeliği çıkarılması üzere imza kampanyası başlatıldığını Facebook isimli sosyal paylaşım sitesinde ‘Avukat-Hâkim-Savcı Tüm Hukukçular Omuz Omuza!’ isimli grupta duyurması üzerine grup üyeleri bu paylaşıma yüzlerce yorumda bulunmuştur. Bu yorumlarda hukukçular oldukça büyük oranda “Avukatlık Sendikası” adlı hukuken bir işlevi olmayan ve başkanı olan kişinin “Avukatlık Reklam Yasakları”nı dolanarak tamamıyla kendisini tanıtım amaçlı kurduğu düşünülen bir organizasyon oluşunu mizahi bir dille eleştirmiştir. Müvekkilim Yrd. Doç. Dr. Serhat Sinan Kocaoğlu’nun da ilgili oluşum ve kurucusu olduğunu iddia ettiği şahısla ilgili yaptığı nüktedan eleştiriler çarpıtılmış, sunulan haberde müvekkil ‘Özgecan’ı katleden kafalarla’ bir tutulmuştur. Müvekkilce yapılan eleştirilerin ve yorumların ne derece çarpıtıldığı muhatap şahsın sosyal medya üzerinden yaptığı mayolu fotoğrafının paylaşılmadığı yönündeki açıklamasından da anlaşılmaktadır. Yapılan eleştiriler cinsiyetçi olmamasına rağmen uzun bir metin içinden çekilen kelimelerle toplum nezdinde müvekkil hakkında yanlış bir algı yaratılmıştır. Müvekkil bu kısa sürede çeşitli medya kanalları, sosyal paylaşım siteleri ve forumlarda sayısız hakarete uğramış, tehditlere maruz kalmıştır.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade ve eleştiri hürriyetini düzenleyen 10ncu maddesi bağlamındaki AİHM içtihatları kamuoyuna mal olmuş sendika başkanı, baro başkanı gibi şahısların en ağır şekilde eleştirilmesini koruma altına almıştır. Sıradan bir vatandaşa söylenildiğinde hakaret suçu oluşturma ihtimali olan bu fiiller, böyle şahsiyetlere yöneltildiğinde suç oluşturmaz (bkz. Pakdemirli v Turkey; Eon v. France Davaları). Müvekkilin eleştirileri sıradan bir vatandaş için ağır kabul edilse bile muhatap şahıs sendika başkanı vasfının arkasında ise bu eleştirilere açık olması gerektiği açıktır.

Habere dayanak olarak gösterilen mahkeme kararı da yanlış, görevsiz mahkemeden alınmış ve hukuki dayanaktan yoksundur. İlgili mahkeme kararına karşı da kanun yoluna gidilecektir.

Tüm bu sebeple yayınlanan haber, somut gerçeklerden uzak olması, reklam amacı taşıması, eleştirilerin çarpıtılması, hakarete varan ve toplum nezdinde müvekkilin itibarını zedeleyecek birçok ifadenin yer alması sebebiyle müvekkilin maddi ve manevi zarara uğramasına sebep olmuştur. Açıklamayı yapan şahıslar ve internet ortamında müvekkile karşı işlenen hakaret suçları nedeniyle yasal yollara başvurulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yrd. Doç. Dr. Serhat Sinan KOCAOĞLU vekili Av. Necip ŞENEL


Daha fazlasını oku:
Sinan Kocaoğlu'ndan açıklama - Gündem Haberleri - Güncel Haber - Haber - Spor Haberleri- Sıcak haber - Yerel Haberhttp://haber.rotahaber.com/sinan-kocaoglundan-aciklama_518293.html#ixzz3TMT3xunF

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
davemartin 2 yıl önce

sendikanin kurulma asamasinda veya kurulduktan sonra degerli hukuk insanlarinin soz konusu "avukatlik sendikasinin"hukuki akibeti hakkinda boylesine aydinlatici bilgi vermesi herkes tarafindan hoş karsilanabilirdi.ancak kim oldugu onemli degil herhagi bir kadina "bekarlara yer var mi, bu sendika iyimis" tarzinda soylemlerle yaklasilirsa, konu bu saatten sonra istendigi kadar hukuk icine cekilmeye calisilirsa calisilsin "hikayeden" oteye gidemez.bastan bir kadinin fotograflarini arkadaslarina malzeme yap, sonradan ahkam kes! geciniz efendim yemezler.

banner168

banner165

banner163