banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
12 Ocak 2015 Pazartesi 12:20
Neden Avukatlar Mesleki Sorumluluk Sigortası Yaptırır
banner188
banner213
banner230

Her mesleğin kendine göre güç tarafları ve sorumlulukları vardır. Ama avukatlık, yasaların içinde olmayı, yasaları iyi bilmeyi, haklıyı güçlü bir şekilde savunabilmeyi gerektiren bu yüzden de deneyim ve sağlam bir bilgi birikimi gerektiren bir meslektir. Avukatlar herşeyden önce, adalet mülkün temelidir ilkesine bağlı olmalıdır.

Avukatlar, mesleklerini yaparken, insanların bu mesleğe olan inancını sarsmayacak ve avukatlık mesleğinin itibarını bozmayacak bir şekilde ve sadakatle çalışmalıdır.

Peki avukatlar hiç mi hata yapmazlar? Her insan gibi avukatlar da işlerini yaptıkları sırada, mutlaka istemeden, bazı ihmaller göstermiş veya yanlış bir yol tutmuş olabilirler. Bu şekilde savundukları kişi veya kuruluşların zarar görmesine neden olmuş olabilirler. Bu durumlar yeri geldiğinde kendileri aleyhine bir tazminat talebine dönüşebilir. Ancak avukatların, faaliyetlerini çekinmeden ve gerektiği bir şekilde yapabilmeleri için, her an diken üzerinde olmamaları gerekiyor. Hep, hata yaparsam, endişesi içinde olmak, sadece avukatlar için değil bütün işyeri sahipleri için de sıkıntılı bir durumdur.

İşte mesleki sorumluluk sigortalarının ortaya çıkışı böyle bir ihtiyaçtan kaynaklanmıştır. Yasalar, özellike Borçlar Kanunu, bazı mesleklerde faaliyet gösteren kişi ve kuruluşları, serbest meslek sahibi olarak görüyor. Avukatlar da bu şekilde serbest meslek sahibidir. Bütün serbest meslek sahipleri, faaliyetlerinin sonuçlarından ve ortaya çıkardığı etkilerden sorumludurlar. Bu nedenle avukatlar, eğer kendi davranış ve kararları yüzünden savundukları kişilerin zarar görmesine neden olmuşlarsa, bu zaradan sorumludurlar ve bir tazminat ödenmesi talebi ile karşılaşırlarsa, bu zararı tazmin etmekle yükümlüdürler.

İşte avukatlar için mesleki sorumluluk sigortası, tazminat ödemelerine karşı avukatlara koruma güvencesi sağlamak üzere yapılmaktadır. Mesleki sorumluluk sigortası genel şartlarına göre, avukatlara bu sigorta poliçesi ile aşağıda sayılan güvenceler verilmektedir:

  • İşlerini, mesleğin gerektirdiği şekilde yapmamışsa
  • Savunmasını üstlendiği kişiye karşı özenli davranmamışsa
  • Kusurlu kararları ve uygulamaları yüzünden tazminat ödemek zorunda kalmışsa
  • Kusurlu kararları ve uygulamaları yüzünden yakında tazminat ödemek zorunda kalacaksa
  • Verdiği zararlar yüzünden takibe uğramışsa ve avukatlık ücreti veya yargılama giderleri gibi masraflar yapmışsa

Görüldüğü gibi avukat mesleki sorumluluk sigortası, avukatların güvenli ve endişesiz bir şekilde faaliyetlerini sürdürmeye yönelik çağdaş bir sigorta şeklidir.

Bu arada avukat mesleki sorumluluk sigortasının her durumda güvence verdiği de düşünülmemelidir. Poliçenin kapsam dışında tuttuğu bazı durumlar bulunuyor. Örneğin, avukatlar, etik olmayan davranışları ile bir zararın ortaya çıkmasına neden olmuşlarsa, bu zararlar sigortanın kapsamı dışında kabul edilir. Yine avukatlar zararın ortaya çıkmasına bilerek neden olmuşlarsa, yani hareketlerinde kasıt varsa, bu zararlar da sigortanın kapsamı dışında kabul edilir. Bu zararlar sigorta şirketi tarafından ödenmez. Bir de avukatlar, işlerini yaptıkları sırada, uyuşturucu veya narkotik maddelerin ya da alkolün etkisi altında bulunuyorlarsa, bu durumda da ortaya çıkan zararlar karşılanmaz.

Çeşitli mesleklerin taşıdığı risklere bağlı olarak yasalar bazı mesleki faaliyetler için sorumluluk sigortası yaptırmayı zorunlu tutmuştur. Ancak avukat mesleki sorumluluk sigortası, yaptırılması zorunlu olan mesleki sorumluluk sigortaları arasında değildir. Avukatlar ihtiyaç duyuyorlarsa bu sigortayı yaptırırlar.

Avukat mesleki sorumluluk sigortaları, eğer ilave güvenceler alınmışsa, avukatların ve hukuk bürolarında çalışan kişilerin, müşterilerden gelecek haksız taleplere karşı savunmalarını da güvence altına almaktadır. Bu yüzden isteğe bağlı olsa da, yaptırılması yerinde olacak bir sigorta şeklidir.

Neden avukatlar mesleki sorumluluk sigortası yaptırılması gerektiği konusunda daha fazla bilgi almak için, hatta bir avukat sorumluluk sigortası yaptırmak için, sigorta.com.tr web sitesinin deneyimli yöneticilerine ve çalışanlarına başvurabilirsiniz.


http://www.sigorta.com.tr/neden-avukatlar-mesleki-sorumluluk-sigortasi-yaptirir

banner229
Son Güncelleme: 12.01.2015 12:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol