banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
23 Mart 2015 Pazartesi 12:12
Metin Feyzioğlu'ndan şok 'Öcalan' mektubu sorusu
banner188
banner213
banner230

YALOVA’da konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Abdullah Öcalan’ın İmralı'ndan gönderip, Diyarbakır'da okunan mektubuyla ilgili konuştu.

Feyzioğlu, "Biz demokratik bir hak olarak hangi mutabakata vardıklarını bilmek istiyoruz. Bu mutabakatın içinde Türkiye’nin özerk bölgelere ayrılması var mıdır?" diye sordu.

HANGİ MUTABAKATA VARDILAR BİLMİYORUZ

Yalova'da Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenen 'Türkiye ve Çıkış' adlı konferansa konuşmacı olarak katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, konferans öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Nevruz kutlamalarında okunan Abdullah Öcalan’ın mesajıyla ilgili konuşan Feyzioğlu, “Bugün mektup açıklandı. Açıklanan mektupta diyor ki; ‘Karşılıklı varılacak mutabakata göre.' Şimdi biz Türk milleti olarak, Türk milletinin içine, altını çizerek söylüyorum hepinize, 77 milyon kişi asli unsur olarak dâhildir. Anayasamız böyle diyor. Bu mutabakatın içine ne dâhildir? Ne konuda anlaşmışlardır? Ben bunları bilmiyorum. Bir vatandaş olarak bilmiyorum. Bilen de yok, bilmiyoruz. Öğrenmek istiyoruz bu hangi mutabakattır, nedir?" dedi.

YETTİ GAYRİ

Bunları söylediklerinde, ‘kan durmasın istiyorsunuz, barış istemiyorsunuz’ denildiğini belirten Feyzioğlu, "Biz kalıcı bir toplumsal barış istiyoruz. Kim, insanlarımızın kanı aksın isteyebilir. Hangi gaddar, hangi insanlıktan yoksun kişi kandan beslenebilir. Şunu söylüyoruz: Buna 2010’da ‘yetmez ama evet’ dediler. ‘Yetti gayri’ dedik. Kendileri de ‘yetti gayri’ diyorlar. 

HALA İYİ ŞEYLER OLACAK DİYORLAR

Yetmez ama evetçiler, Türkiye’yi ‘oluyor, oluyor iyi bir şeyler oluyor’ diyerek buraya getirdiler. Şimdi de bir dolduruşla, ‘iyi şeyler olacak, hiç merak etmeyin. Biz mutabakata varacağız’ diyerek, ne mutabaka varıldığını bize söylemeden bir şeyler yapıyorlar. İyidir-kötüdür bilmiyorum, ama Türkiye, benim Anayasa’ya son baktığımda, gerçi değiştirmek istiyorlar biliyorum, ama bir demokrasi yazıyor orada. Hukuk devleti yazıyor orada. Bunların hepsini değiştirmek istediklerini biliyorum, askıya almak istediklerini biliyorum ama öyle yazıyor. Öylese de biz demokratik bir hak olarak hangi mutabakata vardıklarını bilmek istiyoruz. Bu mutabakatın içinde Türkiye’nin özerk bölgelere ayrılması var mıdır? Bu mutabakatın içinde milletin milletlere ayrılması var mıdır? Net soruyorum size. Tek bir cümleyle Anayasa’nın ilk 3 maddesindeki Türkiye Cumhuriyeti’nin temel felsefesi, kuruluş ilkeleri bu mutabakatta değiştirilecek ilkeler arasında yer almış mıdır? Almadı desinler canımızı siper edelim, feda edelim hep birlikte çalışalım ama ‘Anayası’nın ilk 3 maddesini de değiştiriyoruz. Milleti milletler yapıyoruz. Özerk bölgelere ayırıyoruz Türkiye’yi’ derlerse valla bir daha söyleyeyim yine canımızı siper ederiz bunu da yaptırtmayız" ifadelerini kullandı.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN DÖNEMİ BİTMİŞTİR

Daha sonra katıldığı konferansta konuşan Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirip, "Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan dönemi bitmiştir. Anayasaya göre, ettiği yemine göre, siyasi parti siyaseti yapması yasak olan Tayyip Bey siyaset yapmıyorsa ben de yapmıyorum. Üstelik benim Anayasa’ya göre ettiğim bir yemin yok. Ben yeminimi hukuka, ahlaka, mesleğin kurallarına uygun davranacağıma göre yaptım. Namusum ve vicdanım üzerine yaptım. Benim avukatlık yeminim bu" diye konuştu.

(Kaynak:DHA)
banner229
Son Güncelleme: 23.03.2015 12:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol