banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
06 Mart 2015 Cuma 14:34
Kadın Hakları İstedi Diye 15 Yıl Hapis Cezası Alan Suudi Avukat İçin  FEYZİOĞLU’NDAN SUUDİ BAKANA MEKTUP
banner188
banner213
banner230

Kadın Hakları İstedi Diye 15 Yıl Hapis Cezası Alan Suudi Avukat İçin

FEYZİOĞLU’NDAN SUUDİ BAKANA MEKTUP 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, ülkesinde kadınlara daha fazla hak tanınmasını istedi diye 15 yıl hapis cezasına çarptırılan avukat için Suudi Arabistan İçişleri Bakanına mektup yazarak, sorunun uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde çözülmesini diledi. 

Suudi Arabistanlı insan hakları savunucusu Avukat Waleed Abulkhair, yürüttüğü faaliyetlerde Suudi yönetimine reform yapılması için çağrıda bulunmuş, monarşinin korunarak anayasal bir düzene geçilmesini istemiş, tüm siyasi tutukluların serbest bırakılarak kadınlara daha çok hak verilmesini savunmuştu. Abulkhair, kurduğu internet siteleri yolu ile Suudi kamuoyundaki genel siyasi görüşlere muhalefet ve ülkenin liderlerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanarak 15 yıl hapis cezası aldı. Suudi Mahkeme, aynı zamanda Abdulkhair’e cezaevinden çıktıktan sonra 15 yıl ülke dışına çıkma yasağı ve 53 bin Amerikan Doları para cezasına da hükmetti.

 İNSAFSIZ BİR CEZA

Bu gelişmeler üzerine, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Muhammed Naif’e bir mektup göndererek, Türkiye Barolar Birliği’nin konuya ilişkin endişelerini aktardı. Abdulkhair’in aldığı cezayı “insafsız” olarak nitelendiren Feyzioğlu, mektubunda uluslararası antlaşmalar çerçevesinde avukatlara sağlanması gereken güvencelere dikkat çekti.

 BM Havana Kuralları’na göre, avukatların hiçbir baskı ve müdahale olmadan mesleki faaliyetlerini yerine getirmelerinin sağlanması gerektiğini hatırlatan Feyzioğlu, Suudi yetkililerin de söz konusu ilkeyi gözetmesi gerektiğinin altını çizdi. Mektup, “Durumun uluslararası hukukun yol göstericiliği ile mutlaka çözüleceğine inanıyor; Suudi yetkililerin çözülmesi noktasında gerekli hassasiyeti göstermesini diliyorum” temennisi ile son buldu.

 

banner229
Son Güncelleme: 06.03.2015 14:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol