banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim
Yeşim
14 Aralık 2015 Pazartesi 23:01
insan hakları savunucusu avukat, hakim karşısında

Çinli insan hakları savunucusu avukat Pu Zhiqiang’in duruşması başladı.

Pu’ya destek vermek için adliye binasının önünde toplanan ve aralarında ABD, Avustralya, Avrupa Birliği’nden diplomatların da bulunduğu gruba, başkent Pekin’deki kirlilikten korunmak için giyilen maskelerden takan sivil polisler tarafından müdahale edildiği belirtildi. Çin’in "büyük avukatı" olarak bilinen Pu, yakın zamanda muhalif görüşleriyle tanınan ünlü sanatçı Ai Weiwei’in de avukatlığını üstlenmişti. Gruba müdahale eden polislerin üzerlerinde ayrıca, sarı renkli gülen yüz etiketleri taşıdıkları da görüldü.

50 yaşındaki Pu’nun 2011 ve 2014 yılları arasında kaleme aldığı yedi mikroblog mesajları üzerinden "etnik nefreti körüklemek" ve "kavgayı devşirmek ve sorunu provoke etmek" ile suçlanıyor.

Batı medyasına yansıyan görüntülerde, Pu’ya destek için gelen bir Çinli’nin, "Sıradan bir Çinli olarak özgürce konuşmamıza bile izin verilmiyor. İşte görüyorsunuz, itilip kakılıyoruz, baskı görüyoruz. İfade özgürlüğüne ihtiyacımız var. Demokrasiye ve barışa ihtiyacımız var." dediği görülüyor.

Reuters’a açıklama yapan Pu’nun avukatı Mo Shaoping ise Pu’nun söz konusu yedi mikroblogu kabul ettiğini, ikinci olarak eğer o yazılarının başkalarını incitmeye neden olduysa bundan özür dilediğini, üçüncü olarak da kendisine isnat edilen "etnik nefreti körükleme", "kavgayı devşirme ve sorunu provoke etmek" gibi bir niyetinin olmadığını söylediğini kaydetti.

Pu, geçen Mayıs ayında Çin’in kanlı olarak bastırdığı 1989 yılındaki Tiananmen Meydanı olaylarının 25. yıldönümünde özel bir anma programına katılmış ve Haziran ayında tutuklanmıştı.

Çin’deki Devlet Konseyi’nin çıkardığı yeni Sosyal Güvenlik Mevzuatı’na göre, sözlü ya da fiziki olarak insanları saldırgan hareketlere neden olmak, kuralları çiğneme olarak değerlendiriliyor.

ABD’DEN ÇİN’E ÇAĞRI

ABD’nin Pekin Büyükelçiliği ise yaptığı yazılı açıklamada, Pu Zhiqiang’ın davasını takip etmeye devam ettiklerini belirerek, Pu’nun serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Açıklamada, avukatlar ve Pu gibi sivil toplum liderlerinin sürekli baskıya tabi olmamaları gerektiği, aksine müreffeh ve istikrarlı bir Çin'in inşasına katkıda bulunmalarına izin verilmesi gerektiği kaydedildi. Çinli yetkililerden Pu’nun salıverilmesi çağrısı yapılan açıklamada, Çin’in anayasası ve uluslararası uluslararası insan hakları taahhütlerinde açıkça benimsenen temel sivil haklar ve adil yargılanma garantilerini desteklemesi çağrısında bulundu.

Öte yandan Uluslararası Af Örgütü ise Pu Zhiqiang’in davasında çok sayıda usulsüzlük yapıldığını açıkladı.https://www.cihan.com.tr/tr/cinli-insan-haklari-savunucusu-avukat-hakim-karsisinda-1966183.htm

Son Güncelleme: 14.12.2015 23:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177