banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
16 Ocak 2016 Cumartesi 23:47
Hakim, avukatı uygun bulmadı
banner188
banner213
banner230

Mardin Sulh ve Ceza Hakimliği, ‘teröre sempati duyduğu’ ve ‘şüphelinin gerçeği anlatmasını engelleyebileceği’ gerekçeleriyle Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) gereğince görevlendirilen avukatı kabul etmedi.

mardinmahkeme

Özgür Gündem’den Oktay Candemir’in haberine göre Mardin’in Dargeçit ilçesinde Davut Demir adlı bir kişi silahla yakalandığı iddiasıyla 8 Ocak günü Sulh ve Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı.

CMK gereği görevlendirilen avukat da duruşmada hazır bulundu. Ancak duruşmaya geçileceği sırada Hakim Orhan Tuğrul, avukata nereli olduğunu sordu. Avukatın Mardinli olduğunu öğrenen hakim, ardından sanık Demir’e dönerek, avukatı isteyip istemedini sordu. Sanık Demir, avukatı tanımadığını ama yine de ifade verebileceğini söyledi.

‘Bölgede terör örgütüne sempati duyan avukatlar var’

Hakim Tuğrul ise CMK’nın görevlendirdiği avukat için, “Huzurda bulunan avukat ‘terör’e sempati duymaktadır. Bu yüzden kendisiyle sorgu yapılamaz” diyerek başka bir avukat görevlendirilmesini istedi ve duruşmayı erteledi.

Tuğrul, sorgu zaptına şu ifadeleri yazdırdı: “Huzurda bulunan avukatın şüphelinin savunma hakkını engelleyebileceği, mahkemede yeterince güven oluşturmadığı, terör örgütüne sempati duyan, hatta destek veren avukatların da olduğunun bölgenin bir gerçeği olduğu ve bu nedenle örgüte sempati duyan bir avukatın şüphelinin gerçeği anlatmasını ve savunma yapmasının önüne geçebileceği değerlendirilmektedir. Şüphelinin hakkının mahkememizce teminat altına alınması gerekmektedir. Bu nedenle bu müdafi ile sorguya çıkılması mahkememizce uygun görülmemiştir.”

http://www.diken.com.tr/hakim-teror-orgutu-sempatizani-ilan-ettigi-avukata-sen-gelme-dedi/

banner229
Son Güncelleme: 16.01.2016 23:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol