banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
21 Haziran 2016 Salı 16:51
Gizlilik Olmadığı Halde Cezaevinde Dayak Görüntüsü Avukatlara Verilmiyor
banner188
banner213
banner230

Gaziantep’te, iddiaya göre, tutuklanan 9 çocuk cezaevine girerken çırılçıplak soyundurularak dövüldü. Çocukların avukatı, cezaevinin kamera kayıtlarının verilmesini istedi. Savcılık gizlilik kararı olmadığı halde gerekçe belirtmeden talebi reddedildi.

Avukatın başvurduğu mahkeme ise “Bu iş, başsavcılığın iç işi, ben karışamam” diye yanıt verdi.

Gaziantep’te, 21 Mart’ta tamamı 18 yaşından küçük olan dokuz çocuk tutuklanarak, Gaziantep E Tipi Cezaevi’ne konuldu. İddiaya göre bu çocuklar cezaevine girerken gardiyanlar tarafından çırılçıplak soyularak tekme tokat dövüldü. Avukatları Hasan Önder Sulu, 1 Nisan’da Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, çocukların cezaevine girişlerine, aranmalarına ve koğuşlarına götürülmelerine ilişkin görüntülere el konmasını ve bir örneğinin kendilerine verilmesini istedi.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, gizlilik kararı olmadığı halde, görüntülerin verilmesini reddetti. Sulu da Gaziantep 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde itiraz etti. İtirazı değerlendiren hakim, talebi değerlendirmenin hakimliğin görevi alanında olmadığını belirterek, “Bu talebin başsavcılığın iç bünyesinde çözülmesi gereken husus olduğunu, hakimliğin talepte bulunana örnek vermesi hususunda karar verme yetkisi ve görevinin bulunmadığını” kaydetti.

Avukat Sulu, “Dosyada gizlilik kararı yok. Mağdurların dosyaya erişimi gerekçesiz şekilde engelleniyor. Bunun bir yaptırım da yok. İtiraz yaptığımız merci, savcılığı denetlemesi gerekirken, bu yola başvurmuyor. Denetim mekanizmaları çalışmıyor” dedi.

Haber: İsmail Saymaz / Hürriyet

banner229
Son Güncelleme: 21.06.2016 16:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol