banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
27 Aralık 2015 Pazar 12:52
Dikkat! İcra mahkemesinde vekalet alacağınızı garantileyin.
banner188
banner213
banner230

2016 yılı için geçerli olmak üzere AAÜT yayınlandı. Tarife ile icra açısından önemli değişiklikler getirildi. Bunlardan en önemlisi İcra Mahkemelerine yapılan şikayetlerde .
  "İcra ve iflas müdürlüklerinin yaptığı işlemler nedeniyle icra mahkemesine yapılan şikayetlerde, hukuka aykırılığın icra ve iflas memurunun hatasından kaynaklanması nedeniyle verilecek şikayetin kabulü kararlarında, Hazine aleyhine maktu ücrete hükmolunur."
Bu hükümle birlikte artık şikayetlerde icra memurunun hatasından kaynaklanan nedenlerle şikayet kabul edilir ise davalı aleyhine değil hazine aleyhine vekalet ücretine hükmedilecek. Bir taraftan şikayeti kabul edilen tarafın alacağı vekalet ücreti devlet garantisine girerken diğer taraftan uygulamada bazı hakimlerin icra memurunun hatalı işlemi nedeniyle davalı aleyhine hükmedilen vekalet ücretinden kurtulunmuş olundu.
Diğer önemli bir değişiklik ise İcra Mahkemelerinde takip edilen ceza işleri için vekalet ücreti miktarının 300 TL'den 600 TL'ye yükseltilmesi oldu. Hakimin tarifedeki bu değişikliklerden haberi olmayabilir. Karar öncesi hatırlatmanızda fayda var.

http://hukukmedeniyeti.org/haber/7053/dikkat-icra-mahkemesinde-vekalet-alacaginizi-garan/

banner229
Son Güncelleme: 27.12.2015 12:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol