banner200
Rahmi
Rahmi
30 Kasım 2015 Pazartesi 08:50
Davaya stajyer hâkim baktı, avukatlar isyan etti
banner188
banner213

 Cemal DOĞAN / GAZETE HABERTÜRK

Ankara Adliyesi’nde önceki hafta yargı tarihinde görülmemiş bir olay yaşandı.

Ankara 3. Çocuk Mahkemesi’nin iki asli hâkimi Antalya’daki bir seminere gidince, Ankara Adli Yargı Komisyonu duruşmalar için Asliye Ceza Hâkimi H.D.’yi görevlendirdi. İddiaya göre, H.D. de 18 Kasım’daki duruşmaya gitmeyince duruşmalara, mahkemede görevli stajyer hâkim çıktı. O gün mahkemede duruşması bulunan Avukat İlke Yakupoğlu Ergün, olayla ilgili tutanak tuttu.

Avukat Ergün, yaşananları tutanakta şöyle anlattı:

"Kâtiplere duruşmanın nasıl yapıldığını, hâkimin nerede olduğunu sordum. Hâkimin olmadığı, duruşmanın stajyer hâkimlerce yapıldığı söylendi. Bu esnada beyan vermekte olan bir vatandaşa, stajyer hâkimin 'Onu geç, şunu anlat' dediğini duydum, bariz bir şekilde yargılama yapıldığını fark ettim. O sırada yanımda, meslektaşım Özlem Nalçakar da vardı..."

HUKUKÇULAR TEPKİ GÖSTERDİ

Olay, Ankara’daki avukatlar arasında büyük tepkiye neden oldu. Hukukçuların internet üzerinde sorunlarının tartışıldığı “Avukat - Hâkim - Savcı Tüm Hukukçular Omuz Omuza” platformunda gündeme gelen olayla ilgili tepkiler şöyle:

* Yrd. Doç. Dr. S. Sinan Kocaoğlu: İddia doğruysa, mahkeme kanuna uygun teşkil edilmemiştir. Yargıtay için bozma nedenidir. Resmi evrakta sahtecilik ve unvan gaspı suçu oluşabilir.

* Av. Dilruba Kayı: Mahkemenin Çocuk Mahkemesi olması olaya bambaşka boyut katıyor. Biz yıllarca “Çocuk yargılaması özeldir, avukatın bile özel eğitim alması gerekir” derken, böyle bir şey nasıl yapılır anlamıyorum.

Son Güncelleme: 30.11.2015 08:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner212