banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
23 Eylül 2015 Çarşamba 01:10
Avukatlar tebligatları elektronik ortamda almaya başladı mı?
banner188
banner213
banner230

Avukatlar için uygulamada en önemli sorunlardan biri Mahkemelerden ve İcra dairelerinden gelen tebligatların alınması usulüdür. Tebligatların avukat bürolarındaki sekreterler tarafından teslim alındığını ve ilgili avukata fiziki olarak teslim edildiğini, son zamanlarda da bir örneğinin sekreter tarafından taranarak e-posta aracılığıyla gönderildiğini görmekteyiz.

Avukat veya sekreteri bürosunda olmadığı zaman PTT görevlisi tarafından getirilen tebligatlar teslim edilemediği için kapıya bir not yapıştırılmakta ve tebligat belgeleri avukatın kayıylı olduğu muhtara bırakılmaktadır.

Özellikle yanlız çalışan ve yoğun olarak büro dışında adliyede ve icra dairelerinde olmak zorunda olan avukatlar için PTT görevlisi tarafından getirilen tebligatları almak bu nedenle zor olmaktadır. Avukatlar tebligat gelecek diye bürosunda beklemek zorunda kalmakta bu da avukat için en önemli konulardan biri olan zaman kaybına neden olmaktadır.

Uzun bir süredir UYAP Avukat Bilgi Sistemi üzerinden dosyalarını görüntüleyip işlem yapan, dosyaya dilekçelerini gönderen hatta veznelere gitmeden Barokart aracılığıyla kredi kartı ile para yüklemek suretiyle harç, dosya gider avansı, elektronik vekalet pulu, icra dosya borcu ödeme işlemelerini yapan avukatlar tebligat işlemlerini eski usulde fiziki ortamda yapmaktaydılar.

Ülkemizde elektronik tebligat ve kayıtlı elektronik posta ile ilgili mevzuatın kabul edilmesi ve uygulamanın başlamasıyla hem hukuki hem de teknik alt yapı tamamlanmış oldu.

Nihayetinde yapılan entegrasyon çalışmalarının sonucunda 29.06.2015 tarihinde Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruyla kamuoyuna da açıklandığı üzere UYAP üzerinden elektronik tebligat yapılmasına başlandı.

http://www.uyap.gov.tr/UYAPta-Elektronik-Tebligat-Uygulamasi-Basladi

Kep adresi olan avukatlar UYAP Avukat Bilgi Sistemine kep adreslerini kaydedebilmekte ve kalem personeli tarafından avukata gönderilecek tebligat işlemi sırasında fiziki olarak işyeri adresine değil avukatın e-tebligat adresine gönderim yapılması sağlanmıştır.

Tarafımızdan yapılan testler neticesinde şu an itibariyle (22.09.2015) sistemin eksiksiz olarak çalıştığı tespit edilmiştir.

Avukat meslektaşlarımız yetkili kuruluşlardan KEP adreslerini alabilir, UYAP Avukat Bilgi Sistemine bu adreslerini e-tebligat adresi olarak işleyebilir ve kendisine gelebilecek tebligatların bundan böyle işyeri adresine fiziki olarak gönderilmesini değil e-tebligat adresine gönderilmesini sağlayabilir.

KEP adresini sms ve e-posta ile bağlantılı hale getiren avukatlar yasal e-tebligat adreslerine gelen tebligatları anında kendi cep telefonlarına ve kullandıkları e-posta adresine gelen mesajlarla öğrenme imkanına da sahiptirler.

Özgür Eralp

Avukat-Ankara

Kaynak : http://www.ozgureralp.av.tr

banner229
Son Güncelleme: 23.09.2015 01:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol