Yeşim
Yeşim
12 Mart 2018 Pazartesi 19:50
Avukatlar Tartışıyor

Avukatları meslek ve işlerini geliştirmek için tartışmaya davet ediyoruz

Avukatlık çetin bir rekabet ortamında nasıl var olabilir? Yeni projeler, yeni çözümler neler olabilir?

Türkiye toplumunun sanayileşmesi, sermayenin belli ellerde toplanması  tekelleşmeyi bir olgu olarak karşımıza çıkarmıştır.

Tekelleşme sonucundan küçük ve orta işletmeler kapanmış veya iflas etmiş, kapanan binlerce işletmenin yerini holdingler almıştır. On bin işletme için 100 avukata, 50 muhasebeciye ihtiyaç varsa bir holdingin için bir yönetici avukat ile birlikte 10 avukata, bir muhasebe müdürü ile birlikte 10 işçi muhasebe elemanına ihtiyaç olacaktır.

Tekelleşme serbest mesleklerde iş kaybına yol açan tek neden değildir. Biz, konumuz olan avukatlık mesleği açısından baktığımızda avukat sayısındaki anormal artışın avukatlık mesleği için en büyük sorun olduğunu görüyoruz

Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) verilerine göre, 31 Aralık 2007 tarihi itibarıyla 60 bin 710 olan avukat sayısı, 31 Aralık 2017'de 106 bin 496'a ulaştı.

4 yıl sonra avukat sayısının 165 bin olacağı tahmin ediliyor. Bu artış hızı nedeniyle 4 yıl sonra bu günleri mumla arayacağımızı söylemenin hiç de abartı olmadığı tartışmasız bir realitedir.

ALTERNATİF ÇÖZÜMLER

Günümüzde artan maliyetleri minimize etmek amacıyla 3-5 avukat birlikte aynı ofisi paylaşmaktadırlar. Bu yöntem masrafları azaltmakta işe yarasa da günümüz koşullarında işlevsel değildir.

Günümüzde 3-5 kişilik avukatlık ofislerinin modasının geçtiğini söylemeliyiz.

ZAMAN KÖKLÜ ANLAYIŞ DEĞİŞİKLİĞİNE GİTME ZAMANIDIR

Şunu unutmayalım; gelecek geçmişe karşıdır. Geleceği göremeyenlerin geleceği aydınlık olamaz. Bu nedenle bir an için sizi hayat ve işlerimizle ilgili bütün bilgi, alışkanlık ve düşüncelerimizin tam tersini düşünmeye davet ediyoruz

 Neden mi?

Geçmişe takılıp kalmamak için, aydınlık bir gelecek için ve mesleği adalet olan avukatların onurlu bir yaşam sürmeleri için, haydi hayatımızı, işimizi gözden geçirelim, onurlu bir iş ve hayat tasarlayalım. Aydınlık, mutlu, onurlu bir gelecek büyük projeler için bir araya gelelim, haydi tartışmaya, üretmeye!

Sermayenin ve işletmelerin sayılı ailenin eline geçmesi, tekelleşmenin küçük ve orta işletmeleri yok etmesine bir de avukat sayısında anormal artışı ekleyince zihniyet değişikliğine gitmenin zamanı geldi de geçiyor.

Bu acımasız rekabet ortamında varolmak, avukata yakışır bir yaşam düzeyini yakalamak, adalete katkı sağlamak için büyük projeler, üretmek durumundayız.

Bunun için sadece masraf paylaşımı ile yetinmeyip iş imkanları yaratacak projeler üretmemiz gerekiyor.

Adaletbiz Hukuk Sitesi Çözüm Arabuluculuk ve Ofis Hizmetleri A.Ş sponsorluğu ile büyük avukatlık projeleri için bir tartışma açmış bulunmaktadır.

Adaletbiz Hukuk Sitesi bu anlamda örnek bir projeyi tartışmaya açıyor.

Projenin amacı avukatların bir araya gelerek yaratacakları sinerji ve oluşturacakları algı ile potansiyel müvekkiller üzerinde olumlu etki bırakmak, onlara güven vererek rekabet koşullarını lehimize çevirmektir.

Özellikle genç avukatlar tanınmamış olmamanın, meslekte yeni olmanın dezavantajı ile karşı karşıyadırlar.

Avukatlık Ortaklığının vereceği güvenle bu dezavantajı avantaja çevrilebilir.

Avukatlar kendilerine gelen hukuki sorunlara deneyim eksikliğinden hatalı teşhis koyabilmekte, müvekkile etkili alternatif çözümler sunamamakta ve işi kaçırabilmektedirler. Büyük avukatlık ortaklıklarında bu sorun avukatların bilgi ve deney paylaşımı ile aşılabilir.

Projenin Ana Hatları

Avukatlık ortaklığının bir adı olacak,

Projeye göre avukatlık ortaklığının avukat sayısı en az 10 en fazla 25 kişi olacak,

Avukatlık Ortaklığında farkı hukuk dallarına ilgi duyacak avukatlar yer alacak,

Ortaklıkta en az iki deneyimli avukat bulunacak,

Ticari davalarda avukatlık ortaklığı ile işbirliği yapacak mali müşavirlerin bilgi ve deneyimlerinden yararlanılacaktır.

Önemli davalarda ortaklıkla işbirliği yapabilecek, özel bilirkişi raporu hazırlayacak bilirkişilerle anlaşmalar yapılacaktır.

İş paylaşımı:

Avukatlar kural olarak tek başlarına iş alıp yürütebilecekler, aldıkları işlerin ücreti tamamen işi alan avukata ait olacak,

Avukat işini bir başka avukat veya avukatlarla paylaşmak isteyebilir. Bunun birçok nedeni olabilir;

İşin büyüklüğüne göre çalışma arkadaşına ihtiyaç duyabilir,

İş, hukukun belli bir alanında deneyim gerektirebilir,

Bu takdirde birlikte iş alan avukatlar kendi aralarında avukatlık ücretinin paylaşımına karar vereceklerdir.

Avukatlar iş ve ücreti paylaşma yerine danışma ücreti karşılığı diğer avukatlarla bilgi ve deney paylaşabilirler.

Bir avukatlık projesi oluşturup hayata geçirmeden önce yapılacaklar

Ön koşulsuz bir tartışmayı başlatmak,

Önerileri tartışmak, işleyişi, amaçları ve avukatlar arası ilişkileri tespit etmek üzere toplantılar düzenlemek, toplantıya öneri sunmak, sunulan önerileri tartışmak ve sonuç bir avukat ortaklığı centilmenlik ana sözleşmesi hazırlamaktır.

Diyalog ve tartışmadan doğacak hiçbir zarar olamaz.

İlk toplantı 19 Mart Pazartesi saat 17.00 de..

Yer     : Çağlayan Mahallesi Cihanşah Sokak No:2 Kat :4 Kağıthane ( Çağlayan Adliyesi Karşısı Şekerbank Üstü)

İletişim: 0212 234 32 69

Son Güncelleme: 13.03.2018 10:24
Anahtar Kelimeler:
Avukatlar Tartışıyor
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.