banner200
banner222
Rahmi
Rahmi
05 Şubat 2015 Perşembe 15:50
Avukatlar 'İç Güvenlik Paketi'ni protesto etti
banner188
banner213
banner230
 Kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen yasa tasarısını protesto eden Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi bir grup avukat, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı.

ÖHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Sinan Zincir açıklamanın ardından oturma eylemi yapacaklarını söyledi. Avukat Zincir, "Bugün burada İstanbul barosu avukatları olarak, ÖHD'liler olarak, demokrat avukatlar olarak, Güvenlik yasa tasarısına karşı basın açıklaması yapmak için bir araya geldik. Açıklamanın ardından akşam 17:00'ye kadar adliyenin içerisinde özgürlük ve demokrasi için adalet nöbeti tutacağız. Tasarı meclise geldiği gün adliyede sokakta bu yasaya geçit vermeyeceğiz. Ve yine bu adliyenin önünde nöbette olacağız" diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Avukat Meral Danış Beştaş ise, "Güvenlik paketinin gündemden çıkarılması için var gücümüzle itirazımızı, sözümüzü söyleyeceğiz" dedi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan avukat Züleyha Gülüm, tasarının görüşüleceği salı günü Türkiye'deki tüm adliyelerde eylem yapacaklarını kaydetti. Avukat Ercan Kanar da yasa tasarısını onaylamadıklarını dile getirdi.

Açıklamaların ardından grup zılgıt ve alkışlar eşliğinde adliye binasına girdi. Adliyenin C kapısı girişindeki Themis heykelinin altındaki merdivenlerde oturma eylemi başlatan grup açıklamada kullandıkları pankartı da önlerine serdi. Saat 17.00'ye kadar eylemlerini sürdürmek isteyen avukatlara, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Hacı Hasan Bölükbaşı eylemlerini sonlandırmaları gerektiğini, yoksa müdahale edileceği uyarısını yaptı. Başsavcıvekili Bölükbaşı ile bir süre görüşen avukatlar, eylemlerini saat 15.00'da bitirme kararı aldı.

banner229
Son Güncelleme: 05.02.2015 15:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol