banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
19 Şubat 2016 Cuma 14:30
Avukat'a hapis cezası
banner188
banner213
banner230

Erdoğan'a hakaret eden avukat'a hapis cezası

CHP Parti Meclisi Üyesi avukat Saliha Sera Kadıgil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada, 1 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 44. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Kadıgil ile İstanbul Barosu avukatlarından Efkan Bolaç, Gülsüm Öner Yetkin, Ali Dalgın, Mustafa Karakaş hazır bulundu. Müşteki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmada ifade veren Kadıgil, Avukatlık Kanunu'nun 59. maddesi gereğince hakkında işlem yapılması gerektiğini savunarak, mahkemenin yetkisiz olduğunu iddia etti.

Kadıgil, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında sarf ettiği sözlerinde hakaret kastı içermediğini öne sürerek, "Suçsuz olduğumu biliyorum. Öncelikle İstanbul 3. Fikri Sinai Haklar Hukuk Mahkemesinde avukat olarak müvekkilimin taleplerini hukuk çerçevesinde mahkemeye aktarmak zorundayım. Benim yazdığım hususlar, tamamen avukatlık mesleğinin yargılanmasıdır ve müvekkilimin görüşleridir. Ben bu görüşleri bildirmekle bağlıyım" diye konuştu.

"Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından açılan davaların çoğunun beraatle sonuçlandığını iddia eden Kadıgil, şunları söyledi:

"İddianamede '50 bin lira komik bir tutar görünse de' sözüm müşteki tarafından hakaret olarak kabul edilmiş. Bu sözün iddianamede hakaret içerikli olarak değerlendirilmesini anlayamadım. Sözlerimde kesinlikle hakaret kastı yoktur. Bu hususun mahkemenizce göz önüne alınmasını talep ediyorum."

Duruşmada söz alan sanık avukatları ise ayrı ayrı yaptıkları savunmalarda, Kadıgil hakkında beraat talebinde bulundu.

Sanığın eyleminin sabit olduğunu belirten hakim, suçun işleniş şekli ve özelliklerini dikkate alarak Kadıgil'in "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazınlanan iddianamede, sanık Saliha Sera Kadıgil'in, İstanbul 3. Fikri ve Sinai Haklar Mahkemesine verdiği dava dilekçesinde kullandığı ifadelerle "Cumhurbaşkanına hakaret" ettiği belirtilerek, sanık hakkında 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

http://www.memurlar.net/haber/565607/

banner229
Son Güncelleme: 19.02.2016 14:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol