banner200
banner222
04 Ekim 2014 Cumartesi 20:58
AYM’nin kararı, peşkeş çekilen millet mallarını kurtardı
banner188
banner213
banner230
HABİB GÜLER
 AYM’nin bir süre önce Meclis’ten geçen ‘torba yasa’daki bazı düzenlemeleri iptal etmesi, hükümete yakın işadamlarına pahalıya patladı. Bazı isimlere çok ucuz fiyatlarla verilen ve toplam değeri 5 milyar lirayı bulan kamu mallarının millete iade edilmesinin önü açıldı. İnternete düşen ses kayıtlarında millete küfrettiği ileri sürülen Mehmet Cengiz ile Albayraklar Grubu’na sağlanan avantajlar, AYM kararıyla geri alınmış oldu.

Torba yasada özelleştirmeyle ilgili yapılan ve ‘yandaşlara kıyak’ olarak yorumlanan düzenlemenin AYM tarafından iptali, milletin malının millete iade edilmesinin de önünü açtı. Soma faciası sonrasında maden işçilerine yeni haklar verme iddiasıyla hazırlanan ancak komisyon aşamasında bazı şirketlere yönelik ayrıcalıklar ve vatandaşın özgürlüğünü kısıtlayan maddelerle doldurulan torba tasarı eylül ayı başında Meclis’ten geçerek kanunlaşmıştı. CHP, Meclis görüşmeleri sürecinde itiraz ettiği maddelerden 4’ünü kısa süre içerisinde iptal ve yürütmeyi durdurma talebiyle AYM’ye götürdü. Mahkeme de düzenlemeleri önemlerine binaen hızlı bir şekilde görüştü ve Anayasa’ya aykırı olduklarına karar verdi. İptal edilen maddelerden biri özelleştirmelerle ilgili kritik bir düzenleme içeriyor. Buna göre, üzerinden 5 yıl geçmiş olan özelleştirmeler hakkında verilmiş yargı kararları ile ilgili sözleşmelerinde belirtilen haller dışında bu kuruluşların geri alınmasını engelliyordu. AYM’nin bu düzenlemeyi iptal etmesiyle birlikte, hükümete yakın işadamlarına çok cazip şartlarla verilen yaklaşık 5 milyar liralık kamu malının millete iade edilmesinin önü açıldı. Söz konusu mallar arasında Mehmet Cengiz’e verilen Eti Alüminyum AŞ ile Oymapınar Barajı’nın yanı sıra, Albayraklar’a verilen SEKA İşletmeleri de var. 285 milyon dolara kurulan Balıkesir’deki SEKA İşletmeleri için ilk değer tespiti 197 milyon dolar olarak yapılmıştı. Aynı tesis için özelleştirilmeden hemen önce bilirkişi tarafından 52 milyon dolar değer biçildi. Ancak SEKA; sadece 1 milyon 100 bin TL’ye AKP’ye yakınlığıyla bilinen Albayraklara verildi. Bin 800 dönümlük araziye sahip olan tesiste 180 adet de lojman bulunuyor.

aym, mağduriyetleri giderdi    Ayrıca, Yüksek Mahkeme’nin verdiği kararla, TİB’e mahkeme kararı olmaksızın internete erişimi engelleme hakkı veren, internet trafiğini kayıt altına alma yetkisi getiren, görevden alınan memur ve bürokratların mahkeme kararına rağmen 2 yıl içinde göreve iadesini engelleyen, memurların göreve dönüşüne ilişkin mahkeme kararlarını yerine getirmeyen kişilerle ilgili ceza soruşturması açılamayacağı yönündeki hükümler iptal edildi, yürütmesi durduruldu. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, AYM’nin verdiği bu kararların milletin ve muhalefetin başarısı olduğunu belirtti. Tüm muhalefet partilerinin torba kanun görüşmelerinde Anayasa’ya aykırı düzenlemelerin kanunlaşmaması için mücadele ettiğini hatırlatan Erdoğdu, “İktidar partisi, tüm itirazlara rağmen bu maddeleri kanunlaştırdı. Ancak muhalefetin verdiği mücadele ve Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bu doğru kararla, halka ait olan ancak iktidara yakın işadamlarına hukuksuz şekilde verilen yaklaşık 5 milyar liralık kamu varlığı vatandaşın cebinde kaldı. Ayrıca ülkemizi polis devletine çeviren, internetle ilgili özgürlüğü kısıtlayan maddeler ve hukuka dayanmayan tayinler ile yer değiştirmelerden kaynaklanan mağduriyetler giderildi. Bazen CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne gitmesinden şikayet ediliyor ama milletin menfaatleriyle uyuşmayan ve Anayasa’ya aykırı olan kanunların iptal edilmesi için bunu yapıyoruz. Mahkeme de bizi bir kez daha haklı çıkardı.” diye konuştu.

ZAMAN

banner229
Son Güncelleme: 04.10.2014 21:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol