banner200
banner235
banner225
29 Mart 2014 Cumartesi 19:49
AYM'nin avukatları ilgilendiren önemli kararı
banner188
banner213
banner230

AYM, avukatlar için 657'deki bir ibareyi iptal etti.

Anayasa Mahkemesi serbest avukatlık dışındaki hizmet sürelerinin de kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi.

AYM, avukatlar için 657'deki bir ibareyi iptal etti

Anayasa Mahkemesi serbest Avukatlık dışındaki hizmet sürelerinin de kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi.

 TALEP

14.7.1965 günlü, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 36. maddesinin "Ortak Hükümler" bölümünün (C) fıkrasının (3) numaralı bendinin iptaline karar verilmesi istemi.

MAHKEME KARARI

657 sayılı Kanun'un, 36. maddesinin "Ortak Hükümler" bölümünün (C) fıkrasının;

A- (3) numaralı bendine ilişkin esas incelemenin, bendde yer alan "...serbest..." sözcüğü ile sınırlı olarak yapılmasına,

B- (3) numaralı bendinde yer alan "...serbest..." sözcüğünün Anayasa'ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE,

İPTAL KARARI VERİLEN İLGİLİ MADDE

3 - Avukatlık hizmetleri sınıfına girenlerin memuriyete girmeden önce veya memurluktan ayrılarak serbest avukatlıkla geçirdikleri sürelerin 3/4 ü memuriyette geçmiş sayılarak, bu sürelerin her yılı bir kademe ilerlemesine ve her üç yılı bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir.

DEĞERLENDİRME

36. maddenin C/3 bendi; avukat kadrosunda çalışanların, daha önce sadece serbest avukatlıkta geçen sürelerinin kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesini öngörmüştür.

Açılan bir dava üzerine, AYM, fıkrada geçen "serbest" ibaresini iptal etmiştir. Bu şu anlama gelmektedir: Avukatlık Hizmetleri Sınıfında bir kadroda çalışanların, sadece serbest değil bir hizmet akdine bağlı süreleri de kazanılmış hak aylığında değerlendirilecektir.

KAYNAK:MEMURLAR.NET

banner229
Son Güncelleme: 29.03.2014 22:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol