banner200
banner235
banner225
05 Haziran 2015 Cuma 12:50
AYM'den eş durumundan nakil kararı
banner188
banner213
banner230
 Bir uzman çavuş Ankara'dan Diyarbakır'a atanmıştır.
Uzman çavuş, açtığı davalardan olumsuz netice alınca, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştur. Uzman çavuş bireysel başvuru dilekçesinde, eşinin Ankara Üniversitesinde çalıştığını, Dicle Üniversitesinde boş kadro olmadığı için geçiş yapamadığını ve aile birlikteliğinin bozulduğunu belirtmiştir.

Anayasa Mahkemesi yaptığı incelemede, uzman çavuşun açtığı idari davada, aile birlikteliğinin bozulduğunu belirtmekle birlikte mahkemeye başkaca hukuki bir delil sunmadığını belirtmiş ve başvuru yollarının tüketilmediğine karar vermiştir.

Mahkemenin tespiti şu şekildedir:

"23. Bu durumda, başvurucunun ilk derece yargılaması sırasında, aile bütünlüğünün sağlanmadığına yönelik iddiası dışında hukuki olarak değerlendirilebilecek bilgi ve belgeleri sunmadığı, bu sebeple anayasal haklarının ihlali iddialarını hukuk sisteminin belirlediği usul ve şartlar dahilinde bireysel başvuru öncesinde usulüne uygun bir şekilde ileri sürerek, ilgili başvuru yollarını tüketmediği anlaşılmaktadır. 24. Açıklanan nedenlerle, ihlal iddiasının yetkili derece mahkemeleri önünde tanınan başvuru yolları usulüne uygun olarak tüketilmeden bireysel başvuru konusu yapıldığı anlaşıldığından başvurunun, diğer kabul edilebilirlik koşulları yönünden incelenmeksizin "başvuru yollarının tüketilmemiş olması" nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verilmesi gerekir."


banner229
Son Güncelleme: 05.06.2015 12:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol