banner200
banner222
29 Ocak 2013 Salı 11:12
AYM, Balbay kararına hazırlanıyor
banner188
banner213
banner230
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın, 'uzun tutukluluk' uygulamasına karşı 'Bireysel başvuru hakkı' kapsamında Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun, ön incelemenin ardından raportöre verildiği, raporun tamamlanma aşamasında olduğu öğrenildi. Balbay'la ilgili Raporun şubat ayı içinde Anayasa Mahkemesi Heyeti'nin gündemine alınarak karara bağlanabileceği belirtildi.

Mustafa Balbay'ın yanı sıra, Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından CHP Zongulduk Milletvekili Mehmet Haberal'ın da aralarında bulunduğu, başka isimlerin de 'uzun tutukluluk' uygulamasına itiraz ederek 'bireysel başvuru' kapsamında Anayasa Mahkemesi'ne başvurdukları ve bu başvuralara ilişkin inceleme sürecinin devam ettiği öğrenildi.

BİREYSEL BAŞVURU
Anayasa Mahkemesi, Balbay'ın avukatları kanalıyla yaptığı başvuruyu değerlendirmeye aldığında öncelikle, 'bireysel başvuru hakkına ilişkin iç hukuk yollarının tamamlanıp tamamlanmadığını' karara bağlayacak. Ergenekon davasına bakan mahkemenin, Balbay'ın tahliye talebini reddetmesi ve bu karara yapılan itirazın sonuçsuz kalması, 'kesinleşmiş yargı kararı' olarak kabul edilirse, Balbay'ın başvurusunun esasına geçilerek, 'uzun tutukluluk uygulamasıyla kişi hürriyetinin ihlal edildiği' iddiası karara bağlanacak.

Balbay'In AYM'YE yaptığı başvuruyu AKŞAM'a değerlendiren avukatı Mehmet İpek, müvekkili Balbay'a yönelik 'tutukluluk' uygulamasının hukuk dışına çıkarak cezaya dönüştüğünü, insan haklarına ve hukuka aykırı bu uygulamaya karşı, 'bireysel başvuru' hakkını kullandıklarını söyledi.muhalif gazete

banner229
Son Güncelleme: 29.01.2013 11:14
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol