banner200
banner235
banner225
02 Ocak 2014 Perşembe 22:13
Anayasa Mahkemesinin BDP'li Milletvekilleri Hakkındaki İhlal Kararı
banner188
banner213
banner230

BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Anayasa Mahkemesinin BDP'li milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın hakkındaki ihlal kararına ilişkin, "Mahkemenin, özgürlük lehine tutukluluğu sonlandırmak için karar vermesini önemli bir adım olarak görüyoruz" dedi.

Beştaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkemenin kararını olumlu bulduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Karardan ziyade bu kadar hızlı ele almalarını olumlu değerlendiriyoruz. Bizim talebimiz de bu yöndeydi. Anayasa Mahkemesinin sonuçta kendi kararı doğrultusunda karar vereceğini biliyorduk ama bunun zamanlaması önemliydi. Bu nedenle mahkemenin, bu doğrultuda özgürlük lehine tutukluluğu sonlandırmak için karar vermesini önemli bir adım olarak görüyoruz."

Anayasa Mahkemesine gönüllü gitmediklerini ifade eden Beştaş, Anayasa Mahkemesine gitmeden de tahliye kararı verilmesi gerektiğini fakat yerel mahkemelerin bu konuda "hakları olmadığı halde direnmeyi tercih ettiğini" savundu.

Tutuklu diğer milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş'ın hakkında da en kısa zamanda bu kararın verileceğini dile getiren Beştaş, "Dosyalar henüz ulaşmamış, aynı anda verdik. Yarın, onlarla ilgili kararı da alınca 4-5 yıllık bir tutukluluktan sonra bu kararın verilmesi tabii ki bizim için mutluluk verici. En azından halkın iradesinin temsil edilmesi noktasında olumlu bir karar" diye konuştu.

Yüksek Mahkemenin kararını esas alarak yarın yerel mahkemeye tekrar başvuru yapacaklarını bildiren Beştaş, "Yarın hemen tahliye edilmelerini bekliyoruz" dedi.

Kaynak: AA

Ekleme Tarihi: 02.01.2014 21:59

banner229
Son Güncelleme: 02.01.2014 22:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol