banner200
banner222
05 Temmuz 2014 Cumartesi 18:06
Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsüyle ilgili ihlal kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.
banner188
banner213
banner230

 Anayasa Mahkemesinin, başörtüsüyle duruşmaya alınmayan avukat hakkında verdiği ihlal kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ankara Barosu avukatlarından Tuğba Arslan, bir duruşmaya başörtülü olarak katılması nedeniyle hakimin duruşmanın yapılamayacağını belirterek, müvekkiline kendisini bir başka avukatla temsil ettirmesi için süre vermesi ve duruşmayı ertelemesinin din ve vicdan özgürlüğü, savunma hakkı ve mahkemeye erişim hakkı, çalışma hakkı ve ayrımcılık yasağına aykırılık oluşturduğu iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi, Arslan ile ilgili hak ihlali kararı vermiş ve bu karar, kurumun internet sitesinde yayımlanmıştı.

AYM'nin gerekçesinden: 
— Kadınların İslam dininin bir emri olduğu inancıyla başörtüsü takmasının, Anayasa'nın 24. maddesinin olağan anlamının kapsamında değerlendirilebilecek bir konu olduğunun kabul edilmesi gerekir.
 
— Başörtüsü kullanmanın din özgürlüğü içinde değerlendirilmesi gerektiği, AİHM tarafından kabul edildiği gibi, BM Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmesi'nin tarafı olan ülkelerde uygulanmasını gözlemlemek amacıyla kurulmuş olan İnsan Hakları Komitesince de kabul edilmiştir.
 
— Bu itibarla, dini inanç gereği başörtüsü takma hakkının yeri ve tarzı konusunda sınırlama getiren kamu gücü işlem ve eylemlerinin kişinin dinini açığa vurma hakkına bir müdahale teşkil ettiği kabul edilmelidir.
 
— Temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasına ilişkin bir düzenlemenin ilk elden idari düzenleyici işlemlerle yapılması Anayasa karşısında mümkün değildir.
banner229
Son Güncelleme: 05.07.2014 18:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol