banner200
banner235
banner225
20 Kasım 2014 Perşembe 12:03
Anayasa Mahkemesi'ne  sürpriz müracaat
banner188
banner213
banner230

Kara Kuvvetleri 5. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nden, Anayasa Mahkemesi'ne ( Anayasa Mahkemesi AYM ) bomba sürpriz bir müracaat geldi. Askeri mahkeme, Askeri Ceza Kanunu'nda bulunan "Karı-koca gibi hiç bir kimse ile nikâhsız olarak sürekli surette yaşamakta ısrar eden asker kişiler hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri'nden çıkarma cezasına, erbaşlar hakkında rütbenin arka alınmasına hükmolunur" maddesinin iptalini talep etti . Yüksek Mahkeme, başvuruya ait ilk incelemesini pazartesi günü yapacak.

Anayasa Mahkemesi AYM 'ye kadar giden süreç, Adana'da görev yapan ve sevgilisiyle aynı evde nikâhsız yaşamını sürdüren bir subayın durumunun amirleri tarafından öğrenilmesiyle başladı. Soruşturma başlatan Kara Kuvvetleri Askeri Savcılığı, subayın Askeri Ceza Kanunu'nun 153. maddesi gereği ordudan ihraç edilmesi talebiyle Kara Kuvvetleri 6. Kolordu Askeri Mahkemesi'nde dava açtı. Ancak yargılama sürerken duruşma savcısı, 153. maddenin Anayasa'ya aykırı olduğu itirazında bulundu.
HÜKMÜN İPTALİ İÇİN ANAYASA MAHKEMESİ'NE BAŞVURULDUİtirazı haklı bulan askeri mahkeme, 153. maddenin "Karı- koca gibi hiç bir kimse ile nikâhsız olarak sürekli surette yaşamakta ısrar eden asker kişiler hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri'nden çıkarma cezasına, erbaşlar hakkında rütbenin arka alınmasına hükmolunur" hükmünün iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne mürracaat da bulunda .

Yüksek Mahkeme'den iptal gelmesi halinde subay TSK'dan çıkarma cezasından kurtulacak.

"İffetsizliği anlaşılmış olan bir kimse ile bilerek evlenen ya da evlilik bağını devam ettirmekte ya da böyle bir kimseyi beraberinde bulundurmakta ya da karı-koca gibi bir kimse ile nikâhsız olarak sürekli yaşamakta ısrar eden asker kişiler hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri'nden çıkarma cezasına, erbaşlar hakkında rütbenin arka alınmasına hükmolunur."


http://www.arcaajans.com/haber/guncel/anayasa-mahkemesi-aym-ye-bomba-surpriz-muracaat/524293/

banner229
Son Güncelleme: 20.11.2014 12:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol