banner200
banner222
21 Eylül 2012 Cuma 00:29
Anayasa Mahkemesi'nden 4+4+4'e İkinci Kez Vize
banner188
banner213
banner230

Anayasa Mahkemesi 4+4+4 diye bilinen 6287 sayılı yasanın bazı hükümlerinin iptali istemiyle Cumhuriyet Halk partisi tarafından açılan davayı bugün esastan görüştü. İptal istemi reddedildi.

Anayasa Mahkemesi'nin bugünkü gündem toplantısında, ana muhalefet partisi CHP ve çeşitli mahkemelerden gelen 16 başvuru ele alındı; 4+4+4 kararı akşam saatlerinde açıklandı.

6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un hakkında alınan kararın ayrıntıları yarın Anayasa Mahkemesi'nin sitesine konulacağı bildirildi.

CHP'nin iptalini istedii hükümler şunlardı:

* Mecburi ilköğretim çağının 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsadığı, bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlayıp, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biteceğine ilişkin hükmü,

* İlköğretimin, dört yıl süreli ve zorunlu ilkokul ile dört yıl süreli ve zorunlu ortaokuldan oluşan bir Milli Eğitim ve Öğretim Kurumu olduğuna ilişkin hükmü,

* İmkan ve şartlara göre ortaokulların, ilkokullarla veya liselerle birlikte de kurulabileceği hükmü,

* İlköğretim kurumlarının dört yıl süreli ve zorunlu ilkokullar ile dört yıl süreli, zorunlu ve farklı programlar arasında tercihe imkan veren ortaokullar ile imam hatip ortaokullarından oluştuğunu öngören hüküm ile ortaokul ve liselerde, Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamberin hayatının, isteğe bağlı seçmeli ders olarak okutulacağına ilişkin düzenleme,

-'Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2015 yılı sonuna kadar yapılacak mal ve hizmet alımları ile yapım işleri, ceza ve ihalelerden yasaklama hükümleri hariç, bu Kanun hükümlerine tabi değildir. Bu madde uyarınca yapılacak alımlara ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığı ve Kamu İhale Kurumunun görüşü alınarak Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından müştereken hazırlanacak yönetmelikle, rekabete açık olacak şekilde düzenlenir' hükmü,

* "FATİH Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara internet erişim hizmetleri ve ağ altyapısının sağlanması için Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca 2015 yılı sonuna kadar yapılacak mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinde üst yöneticinin onayıyla 15 yıla kadar gelecek yıllara yaygın yüklenmelere girişilebilir" hükmü.

Anayasa Mahkemesi'nden ikinci ret

CHP daha önce de yasanın şekil yönünden iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. O başvuruda yasanın Meclis Eğitim Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında milletvekillerine söz hakkı verilmediği için maddelerin yasaya aykırı oylandığı söylenerek oylamanın hükümsüz olması gerektiği savunulmuştu. Ancak Anayasa  Mahkemesi başvuruyu 24 mayıs 2012 tarihinde reddetmişti.

6287 sayılı yasayla ilgili olarak Meclis'teki komisyonda tartışmalar çıkmış, o sırada tasarı halinde bulunan taslak hakkında muhalefet partileri konuşamadıklarını, görüşlerini açıklayamadıklarını söyleyerek, tasarının komisyondan usule uygun biçimde geçmediğini iddia etmişti. (YY/HK)

banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol