banner200
banner235
banner225
Rahmi
Rahmi
28 Nisan 2015 Salı 08:46
Adalet yere indi
banner188
banner213
banner230

HSYK de hâkimleri ‘yok hükmünde’ saydı

HSYK 2. Dairesi, İstanbul’da Hidayet Karaca ve 66 polise ilişkin verilen tahliye kararını veren 29. ve 32. Asliye hâkimleri Metin Özçelik ve Mustafa Başer’i “jet” hızıyla görevden uzaklaştırdı. HSYK’nin görevlendirdiği başmüfettiş Ömer Kara, kararı veren 29 ve 32. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimleri hakkında açığa alınma talebiyle hazırladığı ön raporda, hâkimler Özçelik ve Başer’i “darbe suçlamasından tutuklu polislerle eylem ve fikir birliği” içinde olmakla suçladı.

Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan tahliye krizinde son hamle HSYK’den geldi. HSYK; İstanbul 29. Asliye Ceza Hâkimi Metin Özçelik’in sulh ceza hakimleriyle ilgili reddi hâkim kararı vermesi, 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Mustafa Başer’in ise Hidayet Karaca ve 66 polisi tahliye etmesi üzerine 25 Nisan’da müfettiş Ömer Kara’yı görevlendirmişti. Hemen İstanbul’a giden Kara, bir günde raporunu tamamladı. 4 sayfalık ön rapor, kurul üyelerine dün saat 14.00’te başlayacak toplantıdan yarım saat önce dağıtıldı.

Darbeci suçlaması

Raporda her iki hâkimin, “Hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek, gizliliğin ihlali ve görevi kötüye kullanma ve benzeri suçlardan İstanbul Başsavcılığı tarafından haklarında soruşturma yürütülen şüphelilerle fikir ve eylem birliği içinde hareket ettikleri” iddia edildi. Raporda, Özçelik’in, 7 ayrı soruşturmaya ait söz konusu evrakları birleştirerek 24 Nisan günü 10 ayrı sulh ceza hakimi hakkındaki reddi hâkim talebini kabul ettiği ve tahliye taleplerini değerlendirmesi için Başer’i görevlendirdiği bildirildi. Raporda, söz konusu kararı hakim Özçelik’in, CMK’nın 26. maddesindeki, hükme ilişkin usul kuralını da ihlal etmesinin yanı sıra dosyayı okumadan karar verdiği iddia edildi.

Raporda, dosyalar incelenmeden tahliye kararı verildiği belirtilen raporda, 1 gün gibi kısa bir sürede itiraz dilekçelerinin dahi incelenmesinin mümkün olmadığı ifade edildi.

Dün toplanan HSYK 2. Dairesi, Özçelik ve Başer’i tedbiren açığa aldı. 3. Daire, iki hâkim hakkındaki soruşturma izni talebini ise bugünkü gündeminde ele alacak.

İtibar zedelenirdi

HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Hâkimlerin görevde kalmalarının, “yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği” düşüncesiyle görevden uzaklaştırıldıklarını belirterek “Türk yargısı hiç yaşamadığı olayları yaşıyor. Bugüne kadar böyle bir kaos olmadı. Hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü yok. Hâkimler, anayasada tarif edildiği üzere, anayasa ve hukuka uygun, vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Kanundan kaynaklanmayan yetkiyi kullanan, kanunun emredici hükmüne aykırı karar veren bir hakimin varlığı, kamu düzeni, hukuk güvenliği ve saygınlığı için felaket olacaktır. Hele hele bir yargı görevlisinin, ülkede hukuk kaosu yaratmaya, insanların yargıya güvenini ve inancını sarsmaya hakkı olamaz” diye konuştu.
 Dünkü kuruluş yıldönümü toplantısında ise mahkeme üyelerinin yerinin değiştirildiği ve daha alçak bir kürsü düzeni oluşturulduğu görüldü.
ESKİ HALİYENİ HALİ


banner229
Son Güncelleme: 28.04.2015 08:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol