banner200
banner235
banner225
16 Mayıs 2016 Pazartesi 15:49
65 isimden AYM'ye Baransu çağrısı
banner188
banner213
banner230

 Aralarında gazeteci ve akademisyenlerin bulunduğu 65 isim, Can Dündar ve Erdem Gülhakkında verdiği kararla tutuksuz yargılanmalarını sağlayan Anayasa Mahkemesi'ne ‘adil yargılanma ve eşitlik' çağrısında bulundu. Gazeteci ve akademisyenlerden oluşan 65 kişi, Baransu'nun adil yargılanması için  AYM'ye çağrıda bulundu.

3 kez savcı değişti

Açıklamada, şu ifadeler kullabıldı: “Gazeteci Baransu 15 aydır tutuklu. Savcılık henüz biriddianame dahi düzenlemedi. Tahliyesi için yapılan itiraz ve talepler, sulh cezahakimlikleri tarafından gerekçesiz bir şekilde düzenli olarak reddediliyor. İddianame yok, çünkü dosya önce Savcı Gökalp Kökçü'ye, ardından Savcı İrfan Fidan'a ve son olarak da Savcı Faruk Söker'e verildi. Bir ay önce atanan savcı 100 klasörlük dava dosyasını yeni inceliyor. İncelemenin en az üç ay sürmesi bekleniyor. Böyle bir durumda ‘adil yargılama' söz konusu dahi olamaz.”

Dosya 8 aydır bekliyor

“Baransu için AYM'ne 20 Nisan 2015 tarihinde başvuru yapıldı. Can Dündar ile Erdem Gül'ün başvurusunu 2,5 ayda karara bağlayan AYM, Baransu'nun dosyasını 8 ayı aşkın süredir bekletiyor. 17 Mayıs 2016'da gündeme alacağını açıkladı. AYM'den, Baransu'nun artık tam bir cezaya, hatta işkenceye dönüşen tutukluluğunu, Anayasa'nın Adil Yargılama ve Eşitlik ilkeleri açısından ele almasını talep ediyoruz.”

Baransu tutuklandığında 80 dava ile yargılanmaya başladı, şu an 50'nin üzerinde davası devam ediyor.

Çağrıya imza atanlar:

Ergun Babahan, Lale Kemal, Mümtazer Türköne, Ümit Kardaş, Emre Kocaoğlu, Erkam Tufan, Yasemin Çongar, Hasan CemalAhmet Altan, Selçuk Gültaşlı, Levent Kenez, Savaş Genç, Murat Sabuncu, Yavuz Oğhan, Ceyda Karan, Esra Yalazan, Bedrettin Uğur,Nazlı Ilıcak, Celal Başlangıç, Mustafa Akyol, Murat Kuseyri, Celil sağır, Orhan Kemal Ok, Alper Görmüş, Sezin Öney, İnan Gedik, Doğan Özgüden, İnci Tuğsavul, Defne Asal, Hüseyin Aykol, Metin Gülbay, Cengiz Çandar, Yalçın Ergündoğan, Recep Maraşlı, Koray ÇalışkanErcan İpekçi, Veli Özdemir, Baskın OranMurat BelgeMehmet AltanYavuz Baydar, Arzu Yıldız, Ahmet Memiş, Cevheri Güven, Cafer Solgun, Hayko Bağdat, Rasih Yılmaz, Mehmet YılmazKamil Maman, Neşe Düzel, Ünal Tanık, Bülent Ceyhan, Emre Uslu, Murat Çapan, Mihail Vasiliadis, Kadir Cangızbay, Sedat Laçiner, Koray Düzgören,Doğan SatmışPerihan Mağden, Turgay Oğur, Nurullah Öztürk, Bülent KeneşŞahinAlpay

Özgür Düşünce

banner229
Son Güncelleme: 16.05.2016 15:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol