banner237
banner241
Yeşim
Yeşim
20 Mart 2018 Salı 12:34
SON DAKİKA! AİHM'den Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararı

AİHM, gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay'ın başvurusuyla ilgili olarak, "Hak ihlali" kararı verdi. Kararda, "Özgürlük, güvenlik hakları ihlal edildi" denildi. Mahkeme ayrıca, 21 bin 500 euro manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

AYM, ALPAY İÇİN İKİNCİ KEZ 'HAK İHLALİ' KARARI VERMİŞTİ

Şahin Alpay'la ilgili olarak Anayasa Mahkemesi geçen hafta bir kez daha "hak ihlali" kararı vermiş ve Alpay, "ev hapsi" kararı ile tahliye edilmişti.

AYM Genel Kurulu, 11 Ocak’ta FETÖ üyeliğinden tutuklu yargılanan gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın, “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ve “ifade ve basın özgürlükleri”nin ihlal edildiğine karar vermişti. İstanbul 13 ve 26. Ağır Ceza Mahkemeleri ise AYM’nin ihlal kararına direnerek, Alpay ve Altan’ın tahliye taleplerini reddetmişti. Tahliye taleplerinin reddine yönelik yaptıkları itiraz üst mahkemelerce de reddedilen iki isim, ihlal kararının uygulanmaması nedeniyle “kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiği” iddiasıyla yeniden AYM’ye başvurmuş ve mahkeme Şahin Alpay'ın başvurusunu gündeme alarak ikinci kez "hak ihlali" kararı vermişti.

AİHM’in de iki ismin başvurusuna ilişkin kararını 20 Mart’ta vereceği açıklanmıştı.

http://www.haberturk.com/son-dakika-aihm-den-sahin-alpay-ve-mehmet-altan-karari-1883853

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol