banner200
banner222
14 Şubat 2014 Cuma 14:40
Silivri Cezaevi'nde insan hakları incelemesi
banner188
banner213
banner230


   Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri Ak Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, Ak PartiAdıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, Ak Parti Ağrı Milletvekili Mehmet Kerim Yıldız, CHP MalatyaMilletvekili Veli Ağbaba, BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak dün Silivri Cezaevi’nde incelemelerde bulundu.

"GENELDE SAĞLIK SORUNLARIYLA İLGİLİ ŞİKAYETLER ALDIK"

Komisyon üyeleri cezaevi çıkışında DHA’ya açıklamalarda bulundu. Komisyon üyelerine başkanlık yapan Ayşe Türkmenoğlu, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde 9 saat içerisinde; ancak 4-5 cezaevinde inceleme yapabildiklerini anlatarak, "Değişik suçlardan tutuklu ve mahkumlarla görüştük. Adli suçlular, siyasi suçlular, Ergenekon sanıklarıyla görüştük. Genel anlamda cezaeviyle ilgili çok şikayet almadık; fakat genel olarak sağlık sorunlarıyla ilgili şikayetler var. Burada 30 yataklı bir hastane var, burası yeterli olamayınca hastalar, Silivri’deki hastanelere ya da üniversite hastanelerine gönderiliyorlar. Ama yine de buradaki tutuklular ve mahkumlar tarafından, hastaların belirli bir yaş aralığında olduğu ve sağlık noktasında daha özenli olunması gerektiği dile getirildi" dedi.

"KÖTÜ MUAMELE İLE İLGİLİ HİÇ ŞİKAYET GELMEDİ"

Mahkum ve tutuklularla saatlerce görüştüklerini anlatan Ayşe Türkmenoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunları komisyon gündemimizde dile getireceğiz. Raporlarımızda belirteceğiz. Bizler mutat olarak haftada veya iki haftada bir çeşitli cezaevlerinde incelemelerde bulunuyoruz. Cezaevi yönetimiyle görüşüyoruz. Mahkumlarla görüşüyoruz. Cezaevindeki fiziki şartların nasıl olduğunu inceliyoruz. Yönetim ve mahkumların ilişkilerinin nasıl olduğuna bakıyoruz. Sevindirici olan, eskiden cezaevlerinde yoğun bir şekilde kötü muameleden ötürü şikayetler geliyordu. Şu anda bu minimum seviyede, Silivri Cezaevi’nde bu anlamda hiçbir şikayet gelmedi. Tabi bu çok önemli bir gelişme. Fiziki şartlar açısından da, eski mahkumlar kıyaslamalar yapıyor. Eskiye göre iyi diyorlar. Tabi ceza dahi çekseler, cezaevlerinde insana yaraşır koşulların oluşmasını hedefliyoruz. Bu noktada Silivri Cezaevinin fiziki anlamdaki donanımlarını şu anda iyi gördük"

"HİLMİOĞLU AYAKTAYDI BİZE ’İYİ’ OLDUĞUNU SÖYLEDİ"

Sağlık problemleri ile gündeme gelen Eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu ile görüşüp görüşmedikleri yönündeki soruya ise Türkmenoğlu, "Evet onunla da görüştük. Kendisinin, Hepatit B’den kaynaklanan siroz hastalığı olduğunu söyledi. Kendisi Tıp doktoru olduğundan bize daha rahat bilgi verebilir diye, sağlık sorununu kendisine sorduk. Sirozun kansere çevirme ihtimali var. Fakat şu anda henüz tam olarak kanser teşhisi konulmamış, olma ihtimali var şeklinde söylendi. Fatih Hilmioğlu’nun yanındaki tutuklu ve hükümlülerle de görüştük. Tuncay Özkan vardı. Hilmioğlu gördüğümüzde ayaktaydı, bize ’iyiyim’ dedi. Gazetelerde gördüğüm kadarıyla, kendisinin daha ağır durumda olduğunu düşündüm. Ama kendisini bize anlattığı, Hepatit B’ye bağlı siroz olduğu ve bunun yüzde 50 ihtimalle kansere çevirme riskinin olduğunu belirtti. Bize, en son Çapa Hastanesi’ne götürüldüğünü ve Çapa’da ne yönde rapor hazırlanacağını bilmediğini söyledi" şeklinde yanıt verdi.

"SİYASİ TUTUKLULARIN ADİL YARGILANMAYLA İLGİLİ ŞİKAYETLERİ VAR"

Genelkurmay Eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile de görüştüklerini belirten Türkmenoğlu, "Sayın Başbuğ sadece şu anki süreçle ilgili konuştu. Genelde siyasi ve terör mahkumu ile tutukluları fiziki şartlarla ilgili fazla bir şey söylemiyorlar. Bunlar yargılama safhasında karşılaştıkları zorlukları, adil yargılanmaların yapılmadığını, yargılanma sırasında yaşadıkları olumsuzlukları anlattılar. İlker Başbuğ, Hurşit Tolon gibi buradaki bir çok Ergenekon sanığı ile görüştük. Balyoz tutuklularıyla, KCK tutuklularıyla, adli mahkumlarla görüştük" diye konuştu.

"HİLMİOĞLU GÖZ GÖRE GÖRE ÖLÜME GİDİYOR"

CHP Milletvekili Veli Toprak yaptığı açıklamada, "Ben, Fatih Hilmioğlu’nu hemen hemen 2 buçuk yıldan beri ziyaret ediyorum. Hilmioğlu göz göre göre ölüme gidiyor. Bir ay önce gelmiştik, bir ay önce ile şimdi arasında gözle görülür bir fark var. Adli Tıp Kurumu maalesef rapor veremiyor. Kanser olmadan, ölüme bir adım yaklaşmadan kimseye rapor vermiyor. Emekli Albay Muzaffer Tekin’in 4 ay boyunca hastane hastane gezip rapor alamadı. En son 4’üncü aşamada, pankreas kanseri olduğu anlaşıldı. Fatih Hilmioğlu biraz daha kalırsa karaciğer kanseri olarak ailesine teslim edilecek" dedi.
DHA


banner229
Son Güncelleme: 14.02.2014 14:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol