banner200
banner235
banner225
15 Ekim 2012 Pazartesi 22:21
Kıvırcık Ali'nin öldüğü kaza AİHM'lik oldu
banner188
banner213
banner230

Ailenin avukatı Rezan Epözdemir, ihmali olduğunu iddia ettikleri yetkililerin yargılanmasına idarenin izin vermemesi nedeniyle iç hukuk yollarının tükendiğini ifade etti.
11 Şubat 2011 tarihinde kendi kullandığı aracıyla trafik kazası geçiren ve hayatını kaybeden Özütemiz’in dosyası, AİHM’e gönderildi. Ailenin avukatı Rezan Epözdemir, iç hukuk yollarının tükenmesi üzerine AİHM’e başvurduklarını belirterek, “Yolda trafik işareti yok, aydınlanma yok, kaya tuzu kullanılmış ve bu mucur etkisi yapmış. Yol kenarında TIR dorseleri var. Onlara çarpmamak için rahmetli kazaya maruz kalıyor. Bütün bu ihmaller zinciri nedeniyle taksirle ölüme sebebiyet vermekten dolayı savcılığa başvurmuştuk” dedi.
Yetkililerle ilgili ilk polis tutanağında kusurun Özütemiz de olduğunun belirtildiğini ifade eden Epözdemir, şöyle konuştu: “Akabinde keşif yapıldı, bilirkişiler Karayolları yetkililerinin de kusurlu olduğunu söyledi. Sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’ne (İTÜ) gitti dosya. İTÜ tanzim ettiği raporunda yine alt düzeyde Karayolları yetkililerinin de kusurlu olduğunu belirtti.”
“Türkiye’de ilk defa taksirle ölüme sebebiyet vermekten dolayı Karayolları yetkilileri hakkında dava açılacaktı” diyen Epözdemir, bu konuda AİHM’in Türkiye’yi birçok kez mahkum ettiğini belirtti.
Dava açılması aşamasında kamu görevlisi olan yetkililer için savcılığın izin istediğini anlatan Epözdemir, izin verilmediğini kaydetti. İzin verilmeyince hem kendilerinin hem de savcılığın itiraz ettiğini belirten Epözdemir, şunları söyledi: “Bölge İdare Mahkemesi itirazımızı reddetti. Böylece takipsizlik kararı verildi savcılık tarafından. İç hukuk yolu tükenmiş oldu. İç hukuk yolunun tükenmesinin ardından kamu vicdanı rahatlamadığı, adalet tecelli etmediği ve ailede hâla makul soru işaretleri olduğu için süreci uluslararası yargıya intikal ettirdik. Bugün itibariyle AİHM’e başvurduk.”
Gerekli tedbir ve önlemleri almayan devletin yaşama hakkını ihlal ettiği kanaatinde olduklarını ifade eden Epözdemir, demokratik hukuk devletinde kamu görevlilerinin yargılanması için idareden izin alınmasının söz konusu olamayacağını savundu.

Kaynak:
banner229
Son Güncelleme: 15.10.2012 22:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol