banner200
banner222
20 Aralık 2013 Cuma 15:19
Diaspora AİHM'e ateş püskürüyor
banner188
banner213
banner230
 ayhan KARACA
ntvmsnbc

Perinçek'in "Ermeni soykırımını" inkâr ettiği gerekçesiyle İsviçre mahkemeleri önünde yargılanıp mahkum edilmesine neden olan İsviçre-Ermenistan Derneği, yaptığı yazılı açıklamada, AİHM kararının "olağanüstü hayal kırıklığı ve öfke yarattığını" bildirdi.

Dernek, İsviçre hükümetinden kararı bozdurmak için AİHM'nin temyiz organı olarak da anılan 17 yargıçlı Büyük Daire'ye başvurmasını talep etti.

Yaklaşık 600 bin Ermeni kökenlinin yaşadığı Fransa'daki diaspora kuruluşları da karara sert tepki gsöteriyor. Fransa Ermeni Teşkilatları Koordinasyon Konseyi yöneticisi Ara Toranian, kararı "AİHM tarihinin mutlak ayıbı" olarak niteledi.

Toranian, karar hakkında yayımladığı bir makalede, "AİHM ya kör ya da kararının ardından başka şeyler yatıyor" ifadelerini kullandı.

Fransa'da geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen inkâr yasasının gerçek mimarı olan Ermeni kökenli avukat Philippe Krikorian ise "saygınlığını yitirdiğini" öne sürdüğü AİHM'nin, kararla birlikte "yetkilierini aştığını" savundu.

Krikorian, Avrupa Parlamentosu 1987 yılında "Ermeni soykırımını" tanımış olduğundan, konunun AİHM değil, Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın yetki alanına girdiğini iddia etti.

Karar Fransız basınında fazla yankılanmazken İsviçre basınını ikiye böldü. İsviçre'nin sol eğilimli gazeteleri AİHM kararını eleştiriken, sağ eğilimli medya İsviçre gibi açık ve demokratik toplumların ifade özgürlüğünü engellememeleri gerektiğini savunan yorumlarda bulundu.

İsviçre'nin aşırı muhafazakar eğilimli Merkez Demokratik Birlik Partisi lideri Christoph Blocher, AİHM kararı sonrasında Doğu Perinçek'in İsviçre'de mahkum olmasına neden olan ırkçı ayrımcılıkla ilgili ceza yasasında revizyona gidilmesi için partisinin Mart ayında parlamentoya önerge sunacağını duyurdu.

İsviçre hükümeti ise AİHM kararını temyize götürme konusunda şu ana kadar açıklama yapmış değil.

banner229
Son Güncelleme: 20.12.2013 15:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol