banner200
banner222
01 Mayıs 2013 Çarşamba 21:23
AİHM Ukrayna'yı mahkûm etti
banner188
banner213
banner230


AİHM, Ukrayna eski Başbakanı Timoşenko’nun yaptığı başvuruda Ukrayna’yı mahkûm etti. Mahkeme, Timoşenko’nun mahkûmiyetinin hukuksuz bir karar olduğuna hükmetti.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Ukrayna eski Başbakanı Yulya Timoşenko'nun yaptığı başvuruyu değerlendirdi. Mahkeme, Timoşenko'nun hapse atılmasının siyasi amaçlı olduğuna ve haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

Mahkemenin kararı, Timoşenko'nun yargılanmasının siyasi amaçlı olmadığını savunan Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e karşı büyük bir darbe olarak değerlendirildi.

Ukrayna'nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 5. maddesinin ilgili fıkrasını ihlal ettiğine hükmeden AİHM, cezaevinde kötü muamele iddiası ile ilgili başvuruyu ise reddetti.

Timoşenko'nun mahkûmiyeti, Ukrayna'nın AB ve ABD ile olan ilişkilerinde gerginliğe yol açmıştı. AİHM'nin kararı, Brüksel ile işbirliği anlaşması imzalamak isteyen Yanukoviç üzerinde Timoşenko'nun serbest bırakılması yönündeki baskıyı artırmış oldu.

Ukrayna hükümetinden yapılan açıklamada mahkemenin kararının Timoşenko'nun tutukluluk halini değiştirmeyeceği bildirildi.

Timoşenko, başbakan olduğu dönemde, "görevini suistimal ederek ülkeyi maddi zarara uğratmaktan” suçlu bulunmuş ve 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

AP/AA, BS/BK
banner229
Son Güncelleme: 01.05.2013 21:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol