banner200
banner222
24 Ekim 2012 Çarşamba 18:50
AİHM Kent Bank sahiplerini haklı buldu
banner188
banner213
banner230
AİHM yüksek tazminat talepleri konusundaki ilkesel tavrını koruyarak tazminat  taleplerini erteledi ve taraflara 6 ay süre verdi.

Kentbank hakim ortakları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)'nın bankaya el koymasına karşı Danıştaya başvurmuşlardı ve yüksek mahkeme el koyma kararını iptal etmişti. hükümet kararı uygulamamıştı. Süzerler bunun üzerine AİHM'e gittiler.

Konuya ilişkin Milliyet'in haberi:
Kentbank'a 2001 yılında BDDK tarafından el konulmasının ardından o dönem bankanın ana hissedarı olan Mustafa Süzer ve Eksen Holding'in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne 2005 yılında yaptığı başvuru bugün sonuçlandı. Strasbourg Mahkemesi, Kentbank'a el konulması konusunda Danıştay tarafından alınan iptal kararlarına uyulmadığı gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin adil yargılanma ve mülkiyet haklarıyla ilgili maddelerinin ihlal edildiğine hükmetti. AİHM, Türk hükümetinin, davacılar hakkında "sorumsuz ve yasadışı faaliyetleriyle Kentbank'ı kendileri tehlikeye attılar" tezini tamamen geri çevirdi. Dava sürecinde Mustafa Süzer ve Eksen Holding maddi tazminat olarak Türk hükümetinden toplam 4 milyar 132 milyon 753 bin 484 Amerikan doları talep etti. Manevi tazminat olarak "Türk hükümetinden resmi özür" talep eden davacılar, mahkeme masrafı olarak da 722 bin Euro istedi.
banner229
Son Güncelleme: 25.10.2012 10:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol