banner200
banner235
banner225
02 Mayıs 2013 Perşembe 21:56
 44 yıllık babalık davası AİHM'de
banner188
banner213
banner230
zmir'de, işadamı Nişancı'nın oğlu olduğunu 44 yıl sonra kanıtlayan Yüksel Sakarya, dava yıllarca sonuçlanmadığı için AİHM'ye başvurarak Türkiye'den 105 bin euro tazminat istedi İzmir'de gayrimenkul zengini işadamı Turgay Nişancı'nın oğlu olduğunu 44 yıl sonra kanıtlayan ve kendisini babalık şefkatinden mahrum bıraktığı için 100 bin lira da tazminat kazanan Yüksel Sakarya, şimdi de dava yıllarca sonuçlanmadığı için AİHM'ye başvurarak Türkiye'den 105 bin euro tazminat istedi.

'ŞAHİT YOK' DİYE...
Seferihisar'da yaşayan M.S. isimli kadın, 1964'te 17 yaşındayken o dönemde ticaretle uğraşan Turgay Nişancı'nın, evlenme vaadiyle kendisine sahip olduğunu ve bu ilişkiden hamile kaldığını öne sürerek şikâyetçi oldu. Savcılık ise şikâyet 6 ay içinde yapılmadığı için başvuruyu reddetti. Genç kadın, Yüksel adını verdiği oğlu 3 yaşına gelince bu kez babalık davası açtı. Alınan kan örnekleri sonucunda, Turgay Nişancı'nın, Yüksel Sakarya'nın babası olabileceği yönünde rapor verilmesine rağmen mahkeme, şahit olmadığı için babalık davasını da reddetti. Kararı Yargıtay da onadı. Yıllarca davayı yeniden açmanın yollarını arayan Sakarya, avukatı Varol Turbay'ın, o dönemde Yargıtay'ın taraflara tebligat yapmadığını fark etmesi üzerine yeni şans yakaladı.

44 YIL SONRA KAYIT

Her şeyin bittiği sanıldığı anda Yargıtay'ın, yargılamanın yeniden yapılması talebini kabul etmesiyle Yüksel Sakarya, 44 yıl sonra gerçek babasının nüfusuna kaydını yaptırabildi. Babalık davasıyla birlikte 300 bin lira maddi ve manevi tazminat isteyen Sakarya'ya, mahkeme babalık şefkatinden mahrum bırakan babasının 100 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

OĞLUNA İSMİNİ VERDİ

Bu davaların ardından Yüksel Sakarya ve annesi 46 yıllık hukuk mücadelesinin çok uzun bir yargılama süreci olduğu iddiasıyla AİHM'ye başvurarak, 100 bini manevi, 5 bini de maddi olmak üzere toplam 105 bin euro tazminat istedi. AİHM davayı kabul ederken, buruk bir sevinç yaşayan Sakarya, "Babama bir kırgınlığım yok. Söz verdiğim gibi oğlumun adını da Turgay koydum" dedi.

Dava bitmek bilmedi
Turgay Nişancı'nın (solda) babası olduğunu 44 yıl sonra kanıtlayan Yüksel Sakarya, uzun yargılama süreci nedeniyle de 100 bini maddi, 5 bini manevi toplam 105 bin euroluk dava açtı.
banner229
Son Güncelleme: 02.05.2013 21:58
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol