banner200
banner235
banner225
Rahmi
Rahmi
11 Nisan 2015 Cumartesi 21:01
Hakime başsavcıdan yasak
banner188
banner213
banner230
 Adalet Gündemi Facebook sayfasında paylaşılan bir basın açıklamasına göre Anadolu Adliyesi Başsavcısı'nın talimatı ile hakimin bindiği ticari taksi adliyenin kapalı bölümüne sokulmuyor. İşte o basın açıklaması:

BASIN AÇIKLAMASI

07 Nisan 2015 tarihinde Sendikamız üyesi yargıç Erol Akyürek görev yaptığı İstanbul Anadolu Adliyesine bir ticari taksi ile gitmiş ancak bindiği taksi güvenlik nedeniyle ve Başsavcılığın talimatının olduğu gerekçesiyle adliyenin kapalı girişine alınmamıştır.
Yargıç Erol Akyürek yargıç olduğunu ve havanın yağışlı olduğunu söylemesine, kimliğini kanıtlamasına karşın güvenlik görevlisinin kesin talimat var tavrı karşısında ticari taksi ile kapalı girişe girememiş, ihkakı hakkın doğru olmadığına olan inancı ve biz de yağmurda bekliyoruz şeklinde tepki veren güvenlik görevlisiyle tartışmanın kendisine yakışmayacağı düşüncesiyle başka bir girişe yönelmiş ve yağmurda yürüyerek adliyeye girmek zorunda kalmıştır.
Bu durum adliyelerin katılımcılık sağlanmadan sadece başsavcılar tarafından yönetilmesinin varacağı yeri göstermek bakımından anlamlıdır. Diğer yandan başsavcıların böyle bir talimatı verme yetkileri de bulunmamaktadır. Yargıçlar adliye nasıl ve hangi araç ile geleceklerini kendileri belirler ve kimsenin bu belirlelemeye karışma yetkisi yoktur.
Yargıçlar, savcılar, avukatlar aransın, taransın mutabakat ve kararlarının doğuracağı sonuçlardan birisi de yargıç Erol Akyürek'in maruz kaldığı saygısız ve küstah tavırdır.
Yargıç Erol Akyürek'in maruz kaldığı düzeysiz ve saygısız tavrı ve buna dair yasal dayanağı bulunmayan talimatları kınadığımızı,
Yargıç ve savcıların, arama ya da tarama ya da her ne ad altında olursa olsun adliye girişlerinde hiç bir suretle kendilerinin, çantalarının kontrol edilemeyeceğini,
Bir kez daha kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

YARGIÇLAR SENDİKASI

banner229
Son Güncelleme: 11.04.2015 21:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol