banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
22 Ocak 2015 Perşembe 21:20
Adliyede Osmanlıca dersi
banner188
banner213
banner230

Osmanlıca'nın gündeme gelmesiyle yurtta Osmanlıca klavye ve Osmanlıca kurslarının açılmasıının ardından şimdide adliyede Osmanlıca dersi verilmeye başlandı. Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı Adliye personeli ve avukatlar için Osmanlıca kursu başlatarak destek olurken 71 kişinin kursa katılım gösterdiği öğrenildi. Kurs Şubat'ın dördüne kadar sürecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Hayrat Vakfı arasında imzalanan Osmanlıca Eğitimi Protokolü kapsamında 15 Aralık 2014 tarihinde Sivas Adliyesi personeline yönelik düzenlenen Osmanlıca kursu Sivas Adliyesi konferans salonunda gerçekleştiriliyor. Kurs eğitmenliğini ise Sivas 2'nci İcra Müdür Yardımcısı Mahmut Sami Uzun yapıyor.

Kurs çalışmasını izleyen Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Osmanlı'canın hukuk ile yakından ilgili bir dil olduğunu, adliyede görevli personelin Osmanlıca bilmesinin hem Osmanlıca ile yazılı eski belgeleri okuma ve anlama hususunda hem de kültür mirasımız ve geçmişimizle köprü kurulması adına büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Kurs eğitmeni olan Sivas Adliyesi 2'nci İcra Müdür Yardımcısı olan Osmanlıca gönüllü uzman öğreticisi Mahmut Sami Uzun, kurs fikrini Başsavcı Murat İrcal'a ilettiğinde olumlu karşıladığını belirterek, "Adliyede 71 kayıtlı öğrencimiz var. Salı ve Perşembe günleri de baromuzdaki avukat ve katipler ile stajerlere kurs veriyoruz. Fikri ilettiğimizde başsavcımızın büyük bir teveccühü oldu. 'Bizim de Osmanlıcaya ihtiyacımız var. Hukuk ile iç içe bir dil' dedi. Onun izni ile başladık. Şu an arkadaşlarımız Latin harfleri ile yazdığımız Türkçe'yi okur gibi Osmanlıca harflerle yazılmış yazıları rahatlıkla okuyorlar. Kurs bitiminde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verecğiz. Aslında bu kurslar için geç kaldık. Adliyelerde bir çok eski evrak, döküman var ve ihtiyaç oluyordu. Bizim gibi sadece gönülle kişiler Osmanlı Türkçesi biliyor. Bilirkişi olacak şahıs bulamıyorduk. Ama kurs sonunda bu konuda ciddi bir rakama ulaşmış olacağız" diye konuştu.

Kurs görenler arasında yer alan Sivas 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi Yazı İşleri Müdürü Zekeriya Duman, Adliye'de bu hizmetin sunulmasından memnunluk duyduklarını belirterek, "Osmanlıca kursu, hiç zor değil. Gayet basit, özellikle Kuran okumayı bilenler için oldukça kolay. Kursa gelirken büyük bir zevk ile geliyoruz" dedi. Kursa katılan Adliye çalışanları da kursun düzenlenmesini sağlayan Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal'a teşekkür etti.

Personele yönelik eğitim tamamlanmasının ardından hakim ve savcılar için de bir kurs açılacağı belirtildi.


http://www.etraf.com.tr/gundem/adliyede-osmanlica-dersi-h13381.html

banner229
Son Güncelleme: 22.01.2015 21:25
Anahtar Kelimeler:
Adliyede Osmanlıca Dersi
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol