banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Rahmi
Rahmi
16 Ekim 2016 Pazar 23:29
Cumhurbaşkanının Konya konuşması nasıl okunmalı?
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya konuşmasında dikkat çeken cümleler:

“Bu yapının içinde olanlardan 15 Temmuz'dan sonra gerçek anlamda pişmanlık duyan çok az kişinin olduğunu görüyorum. İnlerine gireceğiz dedik, girdik. Ama bitmedi. Kaçacak delik arayacaklar. Şimdi yeni uygulamalar geliyor. Birkaç hafta içinde göreceksiniz"

Cumhurbaşkanı 15 Temmuzdan sonra gerçek anlamda pişmanlık duyan çok az diyor. Demek ki çok daha fazla kişinin pişmanlık duyması bekleniyordu. Cumhurbaşkanı sonuçtan memnun değil.

Cumhurbaşkanı pişmanlık duyanların oranını az bulduğu için “..bitmedi, birkaç haftaya kadar yeni uygulamalar geliyor” diyor.

Beklenilen gerçek pişmanlık  “itirafçı” olmaktır, pişman oldum, Gülen’e ve cemaatine lanet olsun demek yetmiyor. Bu yüzden Cumhurbaşkanı “..gerçek anlamda pişmanlık duyan” ifadesini kullanıyor..

Sözlerinin devamında “ kaçacak delik arayacaklar, yeni uygulamalar geliyor..” sözlerinden anlaşılan gelecek olan uygulamalar  itirafı kolaylaştıracak yasal düzenlemeler olmayacak, bunun yerine FETÖCÜ diye bilinenleri daha fazla köşeye sıkıştıracak şimdiye kadar yapılan icraatlardan daha sert uygulamalar hayata geçirilecektir.

Sonuç olarak hukuk bir sürede daha OHAL tatilinde olacak.
Oysa biz hukukçuların beklentisi avukatlar üzerindeki kısıtlamaların kalkması, devletin yargının üç ayağından biri olan savunmaya güvenmesi, bağımsız, tarafsız bir yargı ile adaletin tecellisidir.
Rahmi Ofluoğlu
Avukat

Son Güncelleme: 16.10.2016 23:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177